Demagog.sk

Mikuláš Dzurinda o Michalovi Kováčovi, svojich vládach aj o aktuálnych problémoch

V politike, 16. októbra 2016.
Moderátor: Norbert Dolinský

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda diskutoval v relácii TA3 V politike. Vyjadroval sa k odkazu zosnulého prezidenta Kováča, k Mečiarovmu vládnutiu, spomínal aj na svoje vlády a komentoval súčasné problémy a výzvy. Vybrali sme štyri z jeho použitých faktických výrokov. V dvoch z nich chyboval- nesprávne označil summit Bush-Putin v Bratislave za posledný summit amerického a ruského prezidenta a zopakoval svoj chybný výrok z minulosti o miere nezamestnanosti v roku 1998, kedy preberal vládu nad krajinou.

Štatistiky diskusie

2   2  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…nezamestnanosť, keď som preberal vládu, sa formálne blížila k 20 %, 19,2. (…) Reálna nezamestnanosť bola 23-24 %.“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie

Podľa Výročnej správy (.pdf) Národnej banky Slovenska z roku 1998 bola miera nezamestnanosti v tomto roku 15,6 %. Vo Výročnej správe sa píše: „Miera nezamestnanosti podľa evidencie úradov práce vzrástla ku koncu roka na 15,6 %, t.j. o 3,1 percentuálnych bodov oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. V priemere za rok predstavovala 13,7 %.“ (s.17). Výrok Mikuláša Dzurindu teda hodnotíme ako nepravdivý.

Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom vlády SR po voľbách v roku 1998, vtedy ako šéf strany SDK. Dzurinda druhýkrát zostavil vlády v roku 2002.

Výročná správa národnej banky na strane 29 uvádza, že na konci roku 1998 bola kritická nezamestnanosť, t.j. nad 20 %, v 25 okresoch (.pdf, s.29) "Podľa evidencie Národného úradu práce (NÚP) dosiahol absolútny počet evidovaných nezamestnaných ku koncu decembra 428 209 osôb, t.j. o 23,1 % viac ako v rovnakom období 1997. Miera nezamestnanosti z disponibilného počtu nezamestnaných k 31.12.1998 predstavovala 15,6 %. Vývoj nezamestnanosti v priebehu roka charakterizoval nárast, ktorý akceleroval najmä v 4. štvrťroku, keď pribudlo 42 418 nezamestnaných. Z územného hľadiska najvyšší rast nezamestnanosti zaznamenal východoslovenský región (Prešovský a Košický kraj), kde miera nezamestnanosti presiahla  20 %. Mieru nezamestnanosti nad 20 %, ktorá sa považuje už za kritickú, dosiahlo v decembri celkom 25 okresov.".

Eurostat disponuje s údajmi o miere nezamestnanosti od roku 1998. Pre rok 1998 databáza uvádza nezamestnanosť na úrovni 12,7 %, v roku 1999 bola miera nezamestnanosti16,5 %.

Dzurinda nepravdivý výrok v podobnom znení nepovedal prvýkrát. Rovnaké tvrdenie použil v relácii O 5 minút 12, 4.marca 2012. Demagog aj vtedy vyhodnotil jeho výrok ako nepravdivý. 

„Posledný summit ruského a amerického prezidenta sa uskutočnil v Bratislave vo februári 2005…“

„…kde bola nemecká kancelárka minulý týždeň. Bola v Mali, bola v Nigeri, bola v Etiópii.“

„Sme (EÚ, pozn.) oveľa väčší ako Amerika (Spojené štáty americké, pozn.) ale naša vojenská sila je neporovnateľne úbohá voči nim.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."