Demagog.sk

Danko o neformálnom stretnutí predsedov parlamentu

V politike, 9. októbra 2016.
Moderátor: Norbert Dolinský

Andrej Danko bol opäť hosťom relácie TA3 a tentokrát si už pripísal väčšinu pravdivých výrokov. Spomínal chválu bratislavského summitu predsedov parlamentov EÚ, brexit, nízku účasť v eurovoľbách či kritiku V4.

Štatistiky diskusie

4   1  
2   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Dnes chcú tam (v Británii, pozn.) našim ľuďom zakázať pracovať, na druhej strane chcú s nami obchodovať.“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie

Po výsledku britského referenda o vystúpení z Európskej únie sa obyvatelia EÚ pracujúci vo Veľkej Británii začali obávať sa o svoje pracovné miesta alebo aj povolenie o bývanie. Na vystúpenie z EÚ je však nutná aktivácia článku 50 Lisabonskej zmluvy. Premiérka Theresa May sa nechala počuť, že článok do konca roka určite nebude aktivovať. Toto pritom znamená, že odchod Británie z EÚ sa môže zrealizovať najskôr v roku 2019. Je pravda, že Británia chce mať naďalej prístup k jednotnému trhu, ale zároveň chce zaviesť kontrolu a obmedzenie imigrácie a práce obyvateľov z krajín EÚ. Na základe slov premiérky nemá ísť o zákaz, ale skutočne o kontrolu. Začiatkom októbra sa objavili informácie, že väčšina ľudí, ktorí dnes pracujú vo Veľkej Británii, do roku 2019 povolenie na pobyt a prácu získa, a takto sa ich prípadná deportácia ani netýka. Na základe informácií sa nedá povedať, že by išlo o plošný zákaz práce ľudí z EÚ, preto hodnotíme výrok ako nepravdivý.

O tom, aký systém kontroly migrácie z EÚ si Británia zavedie, sa debatuje už pomerne dlho. Theresa May v septembri povedala, že je za kontrolu: "What the British people voted for on the 23rd of June was to bring some control into the movement of people from the European Union to the UK, (…) A points-based system does not give you that control, I want a system where the government is able to decide who comes into the country. I think that's what the British people want. "

Jej vyjadrenia potrvrdzujú, že premiérka chce efektívne vyriešiť problém, ako zostať súčasťou jednotného trhu a zároveň kontrolovať a regulovať imigráciu. Práve tento jej postoj sa nezdá ostatným členským krajinám EÚ. Financial Times postoj Theresy May komentoval takto: "Theresa May has ruled out a radical switch to an immigration system that would strip EU citizens of their preferential access to the UK, in comments that have inflamed Brexit supporters (…) The prime minister, speaking ahead of her first G20 summit in China, is considering a more modest reform of immigration rules for EU citizens, knowing that severe curbs could leave Britain excluded from large parts of the single market."

Väčšina obyvateľov z EÚ budú mať povolené ostať vo Veľkej Británii po odchode krajiny z EÚ, informovali o tom médiá v októbri 2016: "The government has declined to give a firm guarantee about the status of EU nationals currently living in the UK, saying this is not possible without a reciprocal pledge from other EU members about the millions of British nationals living on the continent. EU nationals with a right to permanent residence, which is granted after they have lived in the UK for five years, will be be able to stay, the chief civil servant at the Home Office has said. The rights of other EU nationals would be subject to negotiations on Brexit and the "will of Parliament,".


Aj po Brexite budú mať povolené všetci imigranti z EÚ ostať vo Veľkej Británii. Viac ako 80 % z 3,6 miliónov obyvateľov EÚ žijúcich na území Británie budú mať právo ostať a tí, ktorých by mohli deportovať, budú mať možnosť amnestie a zostať v Británii tiež, ako uvádza Independent. Pracovníci budú mať možno sťažené podmienky ako vstúpiť na trh práce, imigranti s nízkou kvalifikáciou možno budú potrebovať povolenia, všetko je však zatiaľ v hypotetickom štádiu, ktoré zvažuje britská vláda.

Byť súčasťou jednotného trhu je dôležité aj pre ekonomiku Veľkej Británie. Zodpovedný minister avizoval, že budú diskutovať o možnostiach, ako môže mať Británia naďalej prístup: "With respect to access to the single market, what we will seek to do is ideally have a tariff-free access but this is a matter of negotiation." Zároveň s tým ale premiérka vyhlásila, že istú kontrolu migrácie a práce ľudí z EÚ implementujú: "May has announced that she will invoke the article 50 exit procedure before the end of March, while also rejecting the jurisdiction of the European court of justice. Together with her promise to restrict the right of EU citizens to work in Britain, this precludes staying in the single market with which Britain does almost half its trade. This means the UK will have to negotiate access to the single market, sector by sector, through a free trade agreement (FTA)."

„Počuli ste (na tlačovej konferencii po neformálnom summite predsedov parlamentov členských štátov EÚ v Bratislave, pozn.) vyjadrenie predsedu estónskeho parlamentu, ktorý vyjadril presvedčenie, že brexit je jedna z posledných iniciatív alebo z posledných neúspechov Európskej únie (…) a že Bratislava vytvorila podmienky (…) že tieto hlasy ideme zastavovať"“

„…každý líder parlamentu začal vetou, poďakovaním pre Slovensko, obrovským prínosom a iniciatívy, že Slovensko založilo históriu, že takéto summity preberie Malta a Estónsko. Že nás ocenil predseda francúzskeho parlamentu a že nám povedal, že je roky v politike, ale že Slovensko prinieslo nový vietor do politiky.“

„V Bruseli presne tí poslanci sa pobili, ktorí spôsobili Brexit.“

„Sme jeden štát, kde je najmenšia účasť v eurovoľbách.“

„V EÚ sa už zaznievali hlasy, že V4 si robí nejakú inú, neštandardnú politiku.“

„Pretože lídri a predsedovia národných parlamentov (…) sa stretávajú raz za rok.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."