Demagog.sk

Kaliňák, Procházka, Rajtár a Krajniak o Bašternákovi

O 5 minút 12, 19. júna 2016. (videozáznam relácie)
Moderátor: Martin Strižinec

Nedeľná diskusia o kauze Bašternák na RTVS priniesla debatu Rajtára (SaS), Kaliňáka (SMER-SD), Krajniaka (SME Rodina) a Procházku (Sieť).

Štatistiky diskusie

6   3  
2   5  
1   1  
0   0  
8   0  
0   1  
6   0  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Keď ste (pravicová vláda, pozn.) 10-násobne predražene kúpili Fabie, ktorá stojí 8 000 a kúpili ste ju za 80 000…“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie
Výrok Roberta Kaliňáka o nákupe predražených automobilov hodnotíme ako nepravdu, nakoľko viaceré internetové portály uvádzali hodnotu iba 60-tisíc €. Vysúťažené Fabie obsahovali mobilné radary, ktoré sa v nich štandardne nenachádzajú. Naviac, nie všetky automobily boli takto predražené. Fakt, že všetky autá by stáli viac, popieralo aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. 

SME píše, že kupované Fabie boli vysúťažené po deväť- a jedenásťtisíc, cena po nainštalovaní radarov však stúpla až na takmer 59 000 eur.

So správou o predražených automobiloch prišiel ako prvý portál autoforum.cz. Správu následne prebrali slovenské médiá. V správe sa písalo o predražených automobiloch Policajného zboru SR, ktoré nakúpilo Ministerstvo vnútra SR za privysoké ceny. 

Ministerstvo vnútra na obvinenia reagovalo správou, že vysoké ceny boli zapríčinené technickým vybavením vozidiel, pričom radary stáli 44 540 € a nie všetky vozidlá boli radarmi vybavené.

Zmluva bola podpísaná na konci roka 2011, teda po vyslovení nedôvery Radičovej vláde parlamentom.

Dôležitý výrok

„…bolo zlikvidovaných 59 000 živnostníkov za posledné 4 roky.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
V danom výroku sa Jozef Rajtár odvoláva na znižujúci sa počet živnostníkov, nie na ich fyzickú či právnu likvidáciu. Ten za posledné 4 roky, teda v období medzi 2011 a 2015, klesol z 375 722 na 316 460 živnostníkov podnikajúcich na Slovensku, čiže presne o 59 262. Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu SR pre dané obdobie.  

Dôležitý výrok

„Sú obvinení a dokonca už dnes obžalovaní traja bývalí ministri.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Robert Kaliňák v tomto prípade hovorí o ministroch, ktorí boli obvinení a obžalovaní z korupcie. Obžalobe aktuálne čelia dvaja ministri výstavby a regionálneho rozvoja  Marián Janušek (minister za SNS v období 2006 – 2009) a Igor Štefanov (minister za SNS v období 2009-2010). Tretí bývalí minister, o kom Kaliňák hovorí, je László Szigeti ( minister školstva za SMK v období február 2006 — júl 2006). Všetci traja menovaní boli skutočne obvinení a obžalovaní z dôvodu zneužívania svojej funkcie a korupčného správania. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Prví dvaja menovaní sú obvinení za kauzu známu ako "Nástenkový tender". V marci 2016 vyšetrovateľ dokončil vyšetrovanie kauzy a navrhoval obžalovať päť ľudí, medzi inými aj bývalých ministrov za SNS:

"V tzv. nástenkovom tendri rezortu výstavby z roku 2007 za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur), zverejnenom na informačnej tabuli ministerstva na uzavretej chodbe, uspelo ako jediný účastník konzorcium aj s firmami Zamedia a Avocat.

Tie boli považované za blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi, ktorý bol koaličným partnerom Roberta Fica. Po prevalení kauzy na verejnosť prišiel Janušek o kreslo a neskôr bol odvolaný aj jeho nástupca Štefanov. V roku 2011 ich polícia obvinila. (…)

Vyšetrovanie prípadu polícia už v minulosti raz uzavrela, ale prokuratúra jej ho vtedy vrátila na došetrenie."

Exiministra školstva Lászlóa Szigetiho zo subvenčného podvodu obvinili na jeseň roku 2013. Pravda k prípadu uvádza:
"Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve.

Dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične však použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti. Obec v súčasnosti musí na základe vykonaného auditu dotáciu splácať štátu. (…)
Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol."

V januári 2016 rozsudok v prípade obžaloby Szigetiho opäť nepadol, pojednávanie pokračovalo v apríli. " Pre časovú vyťaženosť senátu dnes (deň konania pojednávania: 21. apríl, pozn. ) ešte nebolo ukončené listinné dokazovanie a neodzneli ani avizované záverečné reči. Ďalšie pojednávanie predsedníčka senátu vytýčila na august."

J
e známy aj prípad obvinenia zo zločinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia dvoch exministrov pre životné prostredie. László Miklós (SMK) a Jaroslav Izák (SNS) od roku 2012 čelia obvineniu mz dôvodu, že po veternej kalamite v roku 2004 nepovolili ťažbu dreva vo Vysokých Tatrách. "Popradská prokuratúra obvinila dvoch bývalých šéfov rezortu, že mali nečinnosťou spôsobiť, že sa v Tatrách po víchrici v roku 2004 premnožil lykožrút. Ide o lesného škodcu, ktorý poškodzuje oslabené, najmä kalamitné stromy.

Lesníci tvrdili, že ak by sa popadané drevo vyťažilo, škoda by nebola taká veľká. Znalci ju odhadli na 13 miliónov eur (…) Bývalí politici sa totiž priklonili na stranu ochranárov, ktorí tvrdili, že z rezervácií sa nesmie vyťahovať popadané drevo, ale všetko sa má nechať na samovývoj."

V máji 2016 navrhoval vyšetrovateľ kriminálnej agentúry zastavenie trestného stíhania v prípade dvoch bývalých ministrov, čaká sa na rozhodnutie prokurátora. 

Dôležitý výrok

„Videli ste teraz prieskumy, koľko percent ľudí verí tomu, alebo koľko percent ľudí si myslí, že pán minister by mal po tejto kauze odstúpiť? (…) Cez 80 percent.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Podľa našich zistení bolo na internete uverejnených niekoľko ankiet, ktoré sa pýtali na názor verejnosti ohľadne odvolania ministra Kaliňáka. Tie boli uskutočnené online na stránkach spravodajských portálov — nejedná sa teda o štandardný postup pri prieskume verejnej mienky, ktorý by zahŕňal reprezentatívnu vzorku obyvateľstva. V oboch anketách hlasovalo viac ako 80 % zúčastnených za odvolanie ministra vnútra, prieskum nebol reprezentatívny, to však ani Krajniak netvrdil. Tento výrok označujeme preto za pravdivý, napriek nedostatočnej reprezentatívnosti týchto prieskumov.

Anketa na portáli Hospodárskych novín, uverejnená 12. júna 2016 sa pýtala nasledujúcu otázku:
"Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť kvôli podozreniam, že dostával platby od firmy, v ktorej minulosti pôsobil kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák?"

V danej ankete doposiaľ (19:25, 20.06.2016) hlasovalo 22 210 ľudí. 83 % odpovedalo "áno", 10 % "nie", 2 % "neviem" a 4 % "ešte je skoro na túto otázku".

Anketa na spravodajskom portále Dnes 24 prebiehala od 13. do 16. júna a pýtala sa či:
"Mal by minister vnútra Robert Kaliňák pre podozrenia v kauze podnikateľa Ladislava Bašternáka odstúpiť?"

Táto anketa neuvádza počet zúčastnených respondetov, iba percentuálne zastúpenie ich odpovedí — 86,9 % zvolilo "áno", 13,1 % "nie".

Sedem z desať dotazovaných osobnosti sa pre denník SME vyjadrilo či už explicitne, alebo implicitne za odchod ministra vnútra. Lukáč a Filc by si počkali na ďalšie vysvetľovanie a potvrdenie podozrení, pre Porubänovú je zásadnejší únik informácií z banky.

„No, tak v Lotyšsku máme taký prípad, že odstúpil minister zdravotníctva iba kvôli tomu, že sa predbehol v rade u lekára.“

„Pán minister sa vyjadril pre Rádio Expres, teraz citujem, že "tie podozrenia sú s prepojením špičiek Smeru a Bašternáka, sú výmysel, že je to klamstvo".“

„… pán minister Počiatek mal s pánom Bašternákom firmu, že pán minister Kaliňák kúpil od neho akcie, že pán premiér Fico býva v byte pána Bašternáka…“

„On (Bašternák, pozn.) ho prenajíma (byt premiérovi Ficovi v Bonaparte, pozn.) ako fyzická osoba.“

„Naposledy v piatok, len tento týždeň sme si predvolali pána Čurillu z Finančnej správy, aby nám hovoril o okolnostiach nepodpísania toho známeho listu, ktorým sa malo obnoviť vyšetrovanie podvodov vo firme BL-202, firmy Ladislava Bašternáka a ešte aj toto zasadnutie výboru bolo jednoducho odsabotované…“

„… hovoril o tom aj pán prezident, je tu ohrozená základná dôvera v políciu a vo funkčný štát.“

„Hovorili ste (Kaliňák, pozn.), že nemáte priamy kontakt a nie je priame spojenie medzi vami a Ladislavom Bašternákom.“

„To znamená, klamstvo a lož, to je pracovná metóda, aj o tom hovoril pán prezident…“

„Veď si spomeňme, pán Matovič povedal — 20 miliónov mi ponúkali za rozpad koalície, potom povedal, že to bol žart, potom povedal, že premiér Fico má 750 miliónov na Belize, potom povedal — no ale ja nemám k tomu žiadne dôkazy.“

„Mali sme tu prípad Panama Papers, a v Panama Papers bol islandský premiér, ktorý mal firmu v daňovom raji a na ňu mal nejaký milión dolárov. Odstúpil. Potom sa ukázalo, že otec britského premiéra má tak isto tento istý problém…“

„Vy, pán Krajniak, ste osobne hlasovali za to, aby Paroplynový cyklus dostala Penta.“

„Prípad kauzy Váhostav, celé predstavenstvo je obvinené…“

„…akonáhle došli podozrenia, špeciálny prokurátor (…) okamžite začal konať, ešte 16. marca, pred 4 mesiacmi, a začal preverovať nielen ten samotný prípad, ale aj všetky prípady dozadu, lebo spomeňme si, keď SaS bola vo vláde, tak dostal pán Bašternák nie 2, ale 3,6 milióna vratky, a nie, ani daňovú kontrolu mu neurobili a vyplatili mu to za 5 dní.“

„…. a zrazu zistíme, že pánovi Suchánkovi zrazu bola odobratá biela vrana…“

„Ladislav Bašternák vyšetrovaný v tej firme BL-202, (…) sa tam ukončilo po 8 mesiacoch vyšetrovanie, bola tam kontrola predtým z Finančnej správy, tá (…) sa ukončila.“

„Na druhej strane toho Five Star Residence bolo vyšetrovanie vo veci poškodzovania veriteľa, to sa, to polícia zrazu ukončila, ten policajt bol neskôr povýšený, aj jedna z tých kontrolórok bola neskôr povýšená…“

„Tím, ktorí dnes vyšetrujú Gorilu, s výnimkou jednej osoby, ktorá sa tej funkcie vzdala, vytvoril pán poslanec Lipšic ako vtedajší minister, myslím si, že pán minister vnútra (Kaliňák, pozn.) do toho zloženia toho tímu absolútne žiadnym spôsobom nezasahoval.“

„A v tomto prípade jasne povedala aj pani podpredsedníčka vlády Lucia Žitňanská, že mali by sme napríklad policajnú inšpekciu, aby mal špeciálny dozor podriadený v rámci prokuratúry, špeciálneho oddelenia pri vyšetrovaní, a aby výbor pre obranu a bezpečnosť v parlamente mohol byť odvolacím orgánom pri všetkých tých námetoch a podnetoch, ktoré občania inšpekcii budú dávať, aby ich mohol preveriť.“

„Keď sa Billa Clintona opýtali, že či mal sex s Monicou Lewinski, tak on povedal — nie. Ale keď potom našli dôkazný materiál, čiže spermie na šatách pani Lewinski, tak povedal — no dobre, ale veď to bol len orál.“

„… blokácia na branno-bezpečnostnom výbore, aby sme nemohli si vypočuť ani okolnosti tej 150-eurovej pokuty.“

„Vyšetrovateľka za vyše 8 mesiacov vyšetrovania ani len nevypočuje Ladislava Bašternáka, hlavného podozrivého z podvodov s DPH (…) Tá istá vyšetrovateľka (…) teraz to akože znova vyšetruje. A ten istý špeciálny prokurátor…“

„Pán minister tvrdil, že neexistuje žiadne prepojenie medzi Bašternákom a ním.“

„Ten obchod (s Bašternákom, pozn.) bol v čase, kedy to nikto nevedel, to je prvá vec.“

„Pán Krajniak bol predsa na ministerstve vnútra.“

„…prvú firmu som založil pred 25 rokmi…“

„Keď bola SaS vo vláde(…) a rozpadla sa daňová správa (…) za tých pár mesiacov, než sa dala ako tak dokopy, odišla (…) miliarda eur bez kontroly,“

„…dnes sme zistili, že za vlády SaS na nelegálnych vratkách odišlo 711 miliónov.“

„Ale veď je množstvo káuz v hodnote miliónov eur a stovky ľudí, ktorí sú odsúdení a stíhaní za korupciu, podstatne viacej ako v Rumunsku na prepočet obyvateľov, pretože my máme okolo do 500 a Rumuni majú 1 500, ale pri 23 miliónoch.“

„…po tlačovej konferencii, kde ma opozícia obvinila, som sám povedal, že je nevyhnutné a som pripravený špeciálnemu prokurátorovi predložiť všetky dokumenty…“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."