Demagog.sk

Prezident Kiska a migračná kríza

O 5 minút 12, 4. októbra 2015.
Moderátor: Martin Strižinec

Prvá časť nedeľnej relácie 0 5 minút 12 bola venovaná rozhovoru s Andrejom Kiskom. Prezident sa vyjadroval k súčasnej migračnej kríze a hlavne k reakcii Slovenska na ňu. Použil pritom pomerne malé množstvo faktických informácií. Celkovo apeloval na morálne princípy a ľudskosť Slovákov, na základe ktorých by sme mali prejaviť väčšiu solidaritu krajinám, ktoré zažívajú nápor utečencov.

Štatistiky diskusie

9   0  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Hovoríme o množstve prijať v dvoch rokoch viac ako 1 400 ľudí (počet utečencov na základe kvót pre Slovensko, pozn.)“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Ako informuje Denník N, SITA či TASR, rozdelenie utečencov z Talianska a Grécka sa uskutoční v piatich fázach. Slovensko má na základe kvót, schválených Radou ministrov, do roka prijať 802 utečencov a v prípade nutnosti ďalších 656 v druhom roku prerozdeľovania. Štát dostane 6000 eur na jedného utečenca. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Pozrite si analýzu "Kto rečnil najviac" od Medan.SK

Dôležitý výrok

„…aká je verejná mienka ľudí, že väčšina sa vyjadrovala v prieskumoch proti prijímaniu utečencov, proti prijímaniu ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a násilím…“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Na Slovensku sa v júni 2015 uskutočnil telefonický prieskum, v ktorom väčšina respondentov nesúhlasila s prijatím utečencov podľa kvót EÚ. Ďalší podobný prieskum sa uskutočnil v septembri, kedy nadpolovičná väčšina respondentov vyjadrila svoj nesúhlas s prijatím utečencov na Slovensko. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Najnovší prieskum verejnej mienky v súvislosti s utečeneckou krízou uskutočnila pre iniciatívu Výzva k ľudskosti agentúra 2muse. 56,2 percenta opýtaných nesúhlasí s prijatím utečencov a s tým, aby sa Slovensko stalo ich novou domovskou krajinou. Len 17,8 percenta opýtaných Slovákov by s prijatím utečencov súhlasilo, zvyšných 26,1 respondentov na otázku nevedelo odpovedať, informuje Denník N.

Agentúra Polis uskutočnila svoj telefonický prieskum na vzorke 1416 ľudí ešte v júni 2015, informuje Pravda. Respondenti sa vyjadrovali, či sú za to, aby aj Slovensko prijalo utečencov (z Blízkeho  východu a Afriky) na základe kvót navrhnutých EÚ.

„Nie“ povedalo 70,1 percenta opýtaných, z nich 33,8 percenta uviedlo „rozhodne nie“ a 36,3 percenta „skôr nie, ako áno“. O výsledkoch prieskumu informoval Ján Baránek. S prijatím utečencov súhlasí 23,5 percenta opýtaných. „Rozhodne áno“ povedalo 4,2 percenta respondentov a „skôr áno, ako nie“ uviedlo 19,3 percenta. Na otázku nevedelo odpovedať 6,4 percenta respondentov." Väčšina respondentov teda nesúhlasí s prijatím utečencov na Slovensku podľa kvót. Navyše podľa prieskumu vníma utečencov ako hrozbu 63,4 percent respondentov.

V dňoch 7. -14. septembra 2015 European Analytical Center vykonalo telefonický prieskum verejnej mienky na otázku „Ste spokojný alebo nespokojný s postojom Európskej únie k riešeniu utečeneckej krízy?“. Prevažná väčšina respondentov sa vyjadrila nespokojne v súvislosti s postojom EÚ k riešeniu utečeneckej krízy. 

Prieskumu sa zúčasnilo 1135 respondentov starších ako 18 rokov. Prieskum ukázal, že 0,6% bolo rozhodne spokojných respondentov, 9,3% bolo skôr spokojných, 47% rozhodne nespokojných, 35,6% skôr nespokojných a 7,4% nevedelo alebo nechcelo odpovedať na otázku. Z toho vyplýva, že viac ako 80% Slovákov je nespokojných so stanoviskom Bruselu k riešeniu utečeneckej krízy, uviedla SITA pre denník Pravda dňa stredu 16. septembra 2015.

„Ak sme túto zmluvu (s EÚ, pozn.) dodržali, tak je pre nás rozhodnutie Rady ministrov, Rady Európskej únie je záväzné.“

„…. a ja už som v správe o stave republiky aj predtým hovoril o tom, že kvóty nie sú šťastným riešením“

„Tak ako v minulosti boli krajiny vtedajšej západnej Európy otvorené prijať desiatky tisíc našich ľudí“

„Tak aj postoj Poľska (v otázke zavedenia kvót na utečencov, pozn.) ukázal to, že našťastie taký ten rozkol na staré a nové štáty Európskej únie, na nejakú kvázi západnú a východnú Európu tu nie je, že sú hlasy, ktoré hovoria v prospech jednej alternatívy a v prospech druhej.“

„…budúci týždeň bude zasadnutie prezidentov Vyšehradskej štvorky, ktoré bude na Balatone, kde sa chceme tejto téme (utečeneckej kríze a kvótam, pozn.) veľmi hlboko venovať… tak ako aj agendu Nord Stream dvojky.“

„…fungovanie Vyšehradskej štvorky nie je založené na tom, že v každom jednom bode musíme dosiahnuť absolútny spoločný súhlas.“

„Mal som prednedávnom v paláci možnosť stretnúť ľudí, azylantov z Afganistanu, z Iraku, zo Somálska, ktorí už u nás žijú, v našej krajine dlhú dobu. Mnohí sú vysokoškolsky vzdelaní.“

Photo by: wikipedia.org

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."