Demagog.sk

Demagog.SK: Vysvedčenie politikov 2013-2014

Iné, 6. októbra 2014. (videozáznam relácie)
Moderátor: —

Projekt Demagog.SK vznikol pred viac ako štyrmi rokmi. Cieľom projektu je prispieť k tomu, aby bola politická debata postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách.

Štatistiky diskusie

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Vysvedčenie politikov 2013-2014“

Pravda

zobraziť odôvodnenie

Projekt Demagog.SK publikoval komplexnú analýzu vystúpení politikov v diskusných reláciách. Od septembra 2013 do júla 2014 overil Demagog.SK spolu 2 286 faktických výrokov v 82 televíznych diskusiách, špeciáloch a iných výstupoch politikov. Po štyroch rokoch overovania slovenských politikov môžeme sledovať zvýšený pomer pravdivých výrokov, avšak pomer nepravdivých a zavádzajúcich výrokov sa nezmenil a zostáva približne na úrovni 22 %.

Spomedzi 15 najčastejšie overovaných politikov dosiahol najhoršie skóre z pohľadu faktickej správnosti bývalý prezident Ivan Gašparovič, nasledovaný Vladimírom Maňkom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (obaja Smer). Naopak najlepší výsledok v štatistikách Demagog.SK dosiahol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) pred Radoslavom Procházkom (Sieť) a Milanom Kňažkom. Premiér Robert Fico sa umiestnil na štvrtom mieste odspodu.

Spomedzi politických strán, ktoré majú zástupcov v parlamente, pracovala najhoršie s faktami strana Nova, nasledovaná vládnym Smerom. Naopak fakticky najpresnejšie boli strany Most-Híd a SaS.

Kompletná analýza diskusnej sezóny 2013-2014 je k dispozícii na nahliadnutie a stiahnutie na ISSUU. Text okrem iného obsahuje podrobný rozbor výsledkov jednotlivých politikov a politických strán, rovnako aj špeciálne kapitoly venujúce sa faktickej správnosti kandidátov do európskeho parlamentu, na prezidenta a do vyšších územných celkov.

Projekt Demagog.SK vznikol pred viac ako štyrmi rokmi, medzičasom sa rozrástol o veľmi úspešný český projekt Demagog.CZ a v poslednej sezóne aj o poľský a maďarský projekt. Cieľom projektu je prispieť k tomu, aby bola politická debata postavená na overiteľných faktoch a nie na pocitoch a emóciách.


Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."