Demagog.sk

Opatrenie ECB a konsolidácia verejného rozpočtu

O 5 minút 12, 9. septembra 2012.
Moderátor: Marta Jančkárová

Prvé televízne stretnutie predsedu vládneho SMERu Roberta Fica a predsedu opozičnej SDKÚ Pavla Freša prinieslo diskusiu o ekonomických problémoch, ktorým momentálne čelí Slovensko, ale aj celá Eurozóna. V prvej časti debaty politici dokázali nájsť rovnakú reč v otázke absolútnej nutnosti zabráneniu kolapsu spoločnej meny. V tejto časti sa politici vyjadrovali najmä o svojich postojoch a prakticky úplne sa vyhli faktickým výrokom. Vzácna atmosféra zhody medzi pravicou a ľavicou však skončila pri diskutovaní spôsobov riešenia problémov na Slovensku spojených s konsolidáciou verejných financií. S nárastom faktických výrokov sa objavili aj nepresnosti. Obaja politici si prikrášľujú v princípe pravdivé skutočnosti, čím sa však dopúšťajú nepravdivých výrokov a zavádzania.

Štatistiky diskusie

 
11   0  
1   4  
2   1  
2   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Ja si myslím, že to bolo kontrolná misia vicekancelária nemeckej vlády a ministra hospodárstva, ktorý navštevoval predovšetkým severné krajiny EÚ a ako keby sa zaujímal ako si krajiny konsolidujú verejné financie. Jeho vyjadrenia boli úplne jasné. Povedal, že Slovensko by mohlo byť príkladom pokiaľ ide o konsolidáciu, pokiaľ ide o prijímané opatrenia a že pokiaľ sa niečo aj bude diať, tak, že Nemecko je pripravené so Slovenskom naďalej komunikovať a tieto vyjadrenia prichádzajú aj od ďalších predstaviteľov z EÚ.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Nemecký predstaviteľ skutočne navštívil Slovensko a vyjadril sa v zmysle, v akom ho cituje Robert Fico. Nepodarilo sa nám však nájsť vyjadrenia ďalších predstaviteľov EU v podobnom zmysle, výrok preto považujeme za neoveriteľný.

Stretnutie slovenských vládnych predstaviteľov s nemeckým ministrom hospodárstva a technológií  Philippom Röslerom (ktorý je zároveň aj podpredsedom nemeckej vlády) sa uskutočnilo dňa 24. augusta 2012 na Úrade vlády SR.

Podľa agentúry SITA sa nemecký minister hospodárstva vyjadril pozitívne k opatreniam vytvoreným na konsolidáciu verejných financií a v súvislosti s tým zdôraznil dôveryhodnosť našej krajiny. Rösler na stretnutí skonštatoval: "Slovenská vláda nestojí len tak pred týmito číslami a nie je nečinná. Veľmi veľa robí pre to, aby znížila deficit a pred tým máme veľký rešpektČo sa týka rastu, Slovensko ide naozaj príkladnou cestou."
Prečítajte si aj: Kto rečnil najviac? - analýzu medan.sk. 

Dôležitý výrok

„A to je posledné rozhodnutie, že ECB bude kupovať dlhopisy komplikovaných alebo krajín, ktoré spôsujú komplikácie v eurozóne. Malo to veľmi pozitívny vplyv. Aj na trhy to malo veľmi pozitívny vplyv, aj na euro ktoré okamžite posilnilo.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie

ECB sa rozhodla skupovať dlhopisy problémových krajín, ako je napríklad Španielsko a Taliansko. Dané rozhodnutie ECB malo skutočne pozitívny vplyv na burzové trhy a na posilnenie eura. Na druhej strane je potrebné dodať, že nejde o konečné riešenie krízy. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Finweb (6.septembra 2012):

"Hlavný európsky index EuroStoxx 50 (o oznámení nákupov dlhopisov ECB, pozn.)  rástol vyše 2,4% na päťmesačné maximá. …Európska mena posilnila voči doláru až na 1,265 USD. Eurodolár sa tak dostal na dvojmesačný vrchol… …Wall Street po oznámení ECB rastie na nové tohtoročné maximáTalianska burza, napríklad, v súčasnosti posilňuje o viac než 2,5%."

Rada guvernérov ECB rozhodla, že podmienkou za pomoc financovania dlhu, je záväzok krajín na plnenie ekonomických reforiem.

BBC (7. september 2012): 

"The euro has strengthened to a two-month high against the US dollar, as the European Central Bank's bond-buying plans continued to please the markets."

Treba však dodať, že toto riešenie krízu úplne neodvráti a jedná sa o krátkodobé riešenie. Nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler povedal: "Je nanajvýš dôležité, aby k terajšiemu dočasnému nákupu dlhopisov boli pripojené aj podmienky a pre jednotlivé krajiny čo najskôr stanovené presné znenie týchto podmienok"  

CBC (6. septembra 2012):

"Analysts warned that while the ECB plan would provide short-term relief to European countries and financial markets, it doesn't address underlying economic weakness across the region, which could persist for years."

Dôležitý výrok

„Ten nákup (dlhopisov zo strany ECB, pozn.), ktorý v podstate znamená dosť neobmedzene, bol podmienený pán premiér jednou vážnou vecou zo strany Nemecka a to sprísnenou kontrolou znova ďalších výdavkov.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie

Hlavnou podmienkou Európskej centrálnej banky, ktorá sa rozhodla skupovať dlhopisy rizikových krajín eurozóny je čerpanie financií z dočasného alebo trvalého eurovalu, ktoré je spojené s kontrolou a reformami. Týmto spôsobom sa ECB snaží riešiť problémy eurozóny. Ak vlády krajín nesplnia dohody, ECB má právo zastaviť nákup dlhopisov. 

Hospodárske noviny (7. septembra 2012): "Na rozdiel od minulosti sa banka poučila a skupovanie dlhopisov podmienila čerpaním finančnej pomoci z eurovalu. To má zabezpečiť, že krajiny budú pod kontrolou a zaviažu sa k šetreniu a reformám."

Táto podmienka bola do plánu zapracovaná aj kvôli kritických hlasom prichádzajúcim z Nemecka. Napriek tomu nemecký guvernér pri hlasovaní v ECB plán nákupu dlhopisov ako jediný nepodporil. Rada guvernérov ECB rozhodla, že podmienkou za pomoc financovania dlhu, je záväzok krajín na plnenie ekonomických reforiem.

Dôležitý výrok

„Rozpočet, ktorý schválila predchádzajúca vláda v roku 2011 na rok 2012 sa líši od reality o 500 miliónov eur.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Číslo 500 miliónov, ktoré uvádza Robert Fico súhlasí s oficiálnym predpokladom Ministerstva Financií SR v rámci Správy o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií za prvý polrok 2012 a predikcii vývoja do konca roka. Správa uvádza potrebu ušetriť ďalších 498,2 mil. eur pre udržanie cieľa deficitu na úrovni 4,6 % HDP.

S takýmto vyčíslením však nesúhlasia predstavitelia predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej, podľa ktorých si súčasná vláda čísla vymyslela, prispôsobila, alebo zvyýraznila. Takýmto spôsobom sa vyjadril napríklad bývalý tajomník ministra financií Ivan Tvaroška, alebo Ivan Štefanec (obaja SDKÚ), viď tu, tu, alebo tu.

Nedokážeme nezávisle rozhodnúť o pravdivosti výroky, hodnotíme ho preto ako neoveriteľný.

Dôležitý výrok

„Keďže v roku 2013 musíme ísť na deficit pod 3%. Tak máme zodpovednosť konsolidovať ďalších 1,5-1,8 miliardy eur. Čo je dohromady 2,3 miliardy eur, ktoré musíme skonsolidovať. Toto sú čísla, ktoré nikto nikdy nepoprel.“

Zavádzanie

zobraziť odôvodnenie
Viaceré dostupné zdroje uvádzajú potrebu ušetriť 1,5 mld. eur. K tejto sume v druhej časti výroku pripočítal Robert Fico i sumu 0,5 mld. eur, o ktorú sa podľa Správy o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií za prvý polrok 2012 a predikcii vývoja do konca roka líši skutočný schodok ŠR na r. 2012 od plánovaného schodku. Výrok Roberta Fica hodnotíme ako zavádzajúci, nakoľko uvádza interval 1,5-1,8 miliardy a neskôr pracuje s hornou hranicou intervalu, pri čom dostupné zdroje potvrdzujú správnosť odhadu 1,5 miliardy eur a následne potom 2 miliardy eur. Navyše Fico tvrdí, že tieto čísla nikto nikdy nepoprel, čo taktiež nie je presné.

Podobný výrok o nutnom objeme konsolidovaných financií sme už overovali v relácii O päť minút dvanásť z 3. júna 2012. Minister Kaliňák v tom čase uviedol číslo 1,8 mld. eur a jeho výrok sme hodnotili ako zavádzajúci. Podľa viacerých dostupných informácií sa zdá, že celková suma, ktorú bude potrebné ušetriť tento a ďalší rok je maximálne 1,5 mld eur. Táto informácia je v súlade s vyjadreniami ministra financií Petra Kažimíra a toto číslo nám vyšlo aj pri jednoduchom prepočte podľa plánu štátneho rozpočtu. 

30. júla 2012 minister Kažimír povedal, že suma 1,2 mld, ktorú je potrebné konsolidovať do roku 2013 eur sa z dôvodu výpadku daní spôsobené problémami na daňovej správe zvýši na 1,5 mld.

Na to aby sme mali aspoň približný prehľad o tom koľko musí vláda SR do roku 2013 ušetriť môžeme použiť jednoduchý prepočet plánovaného deficitu na HDP. Vychádzať budeme z plánovaných deficitov a odhadov HDP na roky 2012 a 2013 (najnovší odhad Výboru pre makroekonomické plánovanie je z júna 2012). Na rok 2012 je plánovaný deficit 4,6% HDP čo predstavuje približne na odhadovanom HDP 3,3 mld. eur. V zákone o štátnom rozpočte je uvedená suma 3,8 mld. eur. Na rok 2013 je plánovaný deficit 3% HDP čo predstavuje z prognózovaného HDP sumu 2,25 mld eur. V prípade rozdielu nášho jednoduchého výpočtu a plánovaným deficitom na rok 2012 uvedeným v zákone, dostaneme sumu približne 1,5 mld. eur.

Dôležitý výrok

„Banky, naozaj tým bankám sme zobrali veľmi veľa peňazí, monopolom sme zobrali veľa peňazí, budeme teraz zvyšovať dane z príjmov bohatých ľudí, ktorí zarábajú nad 3000 €. Dane z príjmov politikov, dane z hazardu a tak ďalej a tak ďalej.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Denník SME prináša správu o nových danich a mechanizmoch četrenia, ktoré zavádza vláda Roberta Fica. Podľa nich posudzujeme výrok ako pravdivý.

Zdanenie bánk:

"Okrem špeciálnych odvodov zaplatia banky na Slovensku tento rok aj mimoriadny odvod.Mal by ísť do zvláštneho fondu, z ktorého chce Smer financovať rastové opatrenia. Štát získa: 50 miliónov eur."

Banky tento odvod zaplatia už tento rok (2012).

Zdanenie príjmov:

"Rovná daň prezentovaná sadzbou 19 percent už nebude. Príjmy zamestnancov, živnostníkov aj ďalších fyzických osôb zhruba nad 3000 eur v hrubom mesačne sa od budúceho roka zdania sadzbou 25 percent.Stúpnu aj odvody, lebo odvodové stropy sa zjednotia buď na štvornásobok, alebo päťnásobok priemernej mzdy. To znamená, že vyššie odvody začnú platiť už zamestnanci s hrubou mzdou zhruba 1180 eur, čo im zníži ich čistý príjem. Približne na tejto úrovni by bol inak strop pre nemocenské poistenie podľa dnešných pravidiel. Zisky firiem sa zdania sadzbou 23 percent."

Dane z hazardu:

"Na jeseň sa majú zvýšiť odvody z niektorých hazardných hier. Akých, Smer v návrhu ozdravného balíčka nespresnil. Keby sa však zvýšilo zdanenie automatov a zaviedla zrážková daň pri lotériách, stávkach a kasínach, štát by na tom podľa štúdie ekonómov Ódora a Horvátha získal 50 miliónov eur ročne."

Tieto opatrenia SMER pripravil a niektoré z nich už sú zavedené a niektoré budú zavedené v krátkej dobe (2013).

Dôležitý výrok

„Samozrejme, že 500 miliónov. Však, ale práve to chcem povedať, že len takto s fleku si spomínam na to, že 100 miliónov, ktoré tam máte na ropné rezervy zrazu sa vyriešili iným spôsobom. Teraz to máte to vaši vlastný ľudia z ministerstva hospodárstva priznali.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Ropné rezervy a štátne nakladanie s nimi sa stalo témou v poslednej dobe, keď podľa súkromných zdrojov, ale dokonca aj správy ministerstva financií je možné na súkromnom spravovaní týchto rezerv ušetriť verejné zdroje. Tieto informácie sú však zatiaľ nejednoznačné, vláda ich zatiaľ nekomentovala a neexistuje jednoznačný prepočet o ich dopade na štátny rozpočet. Podľa citovaných článkov napríklad dopad môže znamenať ušetrených 63 miliónov už tento, alebo budúci rok. Podľa ministerstva zase samotným predajom môže štát zarobiť 450 miliónov. Tieto informácie však nepotvrdzujú, ani nevyvracajú výrok Pavla Freša, keďže sa jedná iba o predbežné odhady, ktoré ešte neboli uznané vládou. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Dôležitý výrok

„Vy máte plánovaný pri hospodárskom raste výpadok 240 a ďalších tuším 380 miliónov na budúce roky, výpadok na daniach. Veď vy plánujete normálne. Pán premiér, to máte vo vašich dokumentoch. Ja som na to upozornil v parlamente.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie

Výpadok na daniach v roku 2012 je naplánovaný na úrovni 246,3 mil. eur, výpadky na rok 2013 sú naplánované na približne 320 mil. eur a v roku 2014 na 472 mil. eur.

Pavol Frešo skutočne v parlamente spomenul tému výpadkov daní, keď vládu obviňoval z neoprávnenosti započítania výpadkov z daní do budúcnosti. Výrok teda považujeme za pravdivý.

„Popravde povedané pán premiér zavádzal a bola to predošlá (druhá Dzurindova) vláda, ktorá prijímala všetky tie mechanizmy (vedúce k prijatiu eura, pozn).“

„Ja som krátko po tom ako som nastúpil do funkcie predsedu vlády sa oficiálne stretol s pani Merklovou v Nemecku a teraz 20.9.2012 idem na návštevu do Francúzka na stretnutie s francúzskym prezidentom Hollandeom.“

„Buď povie, že nebudeme plniť medzinárodné záväzky, ktoré máme a medzinárodný záväzok je dosiahnuť deficit v roku 2012 na úrovni 4,6% a v roku 2013 pod 3%.“

„Slovensko bol vzorný žiak. Slovensko dodržalo všetky kritéria, všetky tie ktoré Grécko a Španielsko veselo porušovalo.“

„Územie EÚ, ktoré ma viac ak sa teda dobre pamätám 500 miliónov obyvateľov.“

„Myslím si, že viete pán predseda, že sa nám podarilo predať veľmi dobre dlhopisy na rozdiel od iných krajín. Máme zabezpečene financovanie štátu bez problémov do konca roka.“

„Ak napríklad Španielsko potrebovalo peniaze pre svoj bankový sektor. To neznamená, že dostanú peniaze a tým to končí. Tam je dokonca až možnosť, že do vlastníckych štruktúr týchto bánk budú vstupovať ostatné európske inštitúcie pokiaľ si Španielsko nebude plniť svoje záväzky.“

„Stokrát som Vás požiadal dôjdite s týmto (konkrétnymi spôsobmi, akými konsolidovať verejné financie, pozn.) vy a povedzte ako inak by ste to robili doteraz. Doteraz ste nič podobné neukázali.“

„Pani redaktorka, viete koľko na Slovensku robí ľudí na dohody? 800 000 a 800 000 ľudi neplatilo dane a odvody.“

„Musíte uznať, že tento a to bolo možno aj také dobré obdobie išli prví živnostníci do dôchodku. A zrazu zistili, že majú dôchodky na úrovni 180-190€. Lebo všetci si platili minimum z minimálneho vymeriavacieho základu.“

„Živnostníci urobili dohodu s vládou SR. Tak nehovorte tak, že vyždímeme živnostníkov, keď živnostníci prišli a podali si s nami ruku.“

„Česká vláda napríklad teraz, lebo to je pravicová vláda ide jednoznačne prudkým zvýšením DPH.“

„Prvý pilier zhodnotenie 16%, druhý pilier -11,68% znehodnotenie vkladu o 10 rokov bude o toľkoto nižší dôchodok v druhom pilieri.“

„Debatovali sme o tom, že prvý pilier je ďalej neudržateľný. Povedali ste to Vy aj Váš pán minister.“

photo by xcode

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


Komentáre


stevepe
12.09.2012 o 08:30
Predseda vlády znova šermoval "percentami výnosnosti 1. piliera"
Už z definície 1. piliera vyplýva, že tu o výnosnosti nemôže ísť.
Ako to, že tieto výroky nie sú hodnotené ako nepravda?    

Richard Turcsanyi
12.09.2012 o 10:38
Ďakujeme za reakciu a prosíme o chvíľu strpenia — na výroku stále pracujeme. Prípadne nám môžete pomôcť ak máte konkrétne informácie :-)    

stevepe
12.09.2012 o 11:12
Jednoducho — pri druhom pilieri, ako je všeobecne známe, sa prostriedky poistencov kumulujú.
Prvý pilier je priebežný — to znamená, že dôchodok penzistov sa vypláca z peňazí, prijímaných od aktívneho obyvateľstva
Výška je určovaná legislatívne — to znamená arbitrárnym rozhodnutím nejakého štátneho orgánu, nie trhom
Už z definície preto nie je možné hovoriť o "výnosnosti" prostriedkov prvého piliera a ten, kto to robí, postupuje čisto demagogicky
A ak sa to dá do súvislosti s premiérovými medzerami v učive matematiky, preberanom na základnej škole, je to hrozivé konštatovanie (ktoré — zdá sa — zastierate — pozri moju výhradu z júnového dialógu, ktorú tak stále úspešne ignorujete)    

stevepe
12.09.2012 o 11:32
Navyše — máte preklep v nadpise — píše sa Konsolidácia, nie Kosolidácia    

dzejkej
12.09.2012 o 12:26
"Zivnostnici prisli a podali si snami ruku" toto hodnotite ako pravdu? ja som si s nikym ruku a nepodal, ukzte mi toho zivnostnika ktory si s nim podal ruku…    

stevepe
13.09.2012 o 11:12
Nemôžem inak, ale Vaše hodnotenia sú tendenčné — pozri moje pripomienky, ktoré napriek ich očividnosti nepremietate do hodnotení    

flensurne
23.10.2012 o 01:00
I believe this is one of the so much vital information for me mulberry outlet bath . And i am glad reading your article mulberry handbag . But want to observation on few normal issues, The website style is wonderful, the articles is in reality great : D mulberry bags . Good task, cheers We're a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community pandora jewelry retailers . Your website provided us with helpful information to work on pandora charms cheap . You've done a formidable job and our whole neighborhood can be grateful to you mulberry handbags sale . mulberry handbags sale    

seesyfell
23.10.2012 o 02:37
I like the valuable info you provide in your articles Pandora Jewelry North Face clearance north face denali . I will bookmark your blog and test once more right here regularly cheap burberry Louis Vuitton Outlet Pandora Jewelry . I am quite sure I'll be told many new stuff right right here! Best of luck for the next! pandora jewelry charms    

comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."