Demagog.sk

Situácia v eurozóne: Robert Fico

O 5 minút 12, 10. júna 2012. (videozáznam relácie)
Moderátor: Marta Jančkárová

Problémy Španielska a s tým spojená pôžička, ktorú má odsúhlasiť EK boli dôvody prečo premiér prišiel diskutovať do nedeľnej O5M12. Premiér hovoril o význame španielskej ekonomiky a nutnosti schváliť trvalý euroval. V súvislosti s tým prezentoval aj niekoľko faktov. Väčšinu z nich sme posúdili ako pravdivú. Dopustil sa jednej nepresnosti ohľadne veľkosti španielskej ekonomiky a jednej dezinterpretácie výroku A. Merkelovej, ktorú sme posúdili ako zavádzajúcu.

Štatistiky diskusie

6   1  
1   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Pani Merkelová naznačuje čosi, čo je naozaj nevídané, hovorí o dvojkoľajnosti v Európskej únii, kde by mohli byť silné štáty a potom by boli slabé štáty v nejakej inej skupine.“

Zavádzanie

zobraziť odôvodnenie
R. Fico má pravdu, že Angela Merkelová sa vyjadrila, že na prekonanie krízy bude nutná tzv. "Europa der zwei Geschwindigkeiten" t.j. dvoj-rýchlostná Európa. Vysvetľuje to tým, že nie je možné zastaviť proces väčšej integrácie len preto, že niektoré štáty sa ešte do nej nechcú zapojiť.

Ficov dovetok o slabých a silných štátoch je však zavádzajúci, pretože Merkelová povedala nasledovné: "Eurozóna sa pohybuje nevyhnutne smerom k politickej únii, ktorá si vyžaduje, aby štáty preniesli  väčšiu časť suverenity, a ktorá by viedla k viacrýchlostnej Európe, so štátmi mimo eurozóny v pomalom pruhu."
Kritériom na pomalšiu rýchlosť by teda nebolo to, či sú štáty silnejšie alebo slabšie resp. v kríze alebo recesii, ale to akú vôľu vyjadria v odovzdaní väčších kompetencii Bruselu vrátane vstupu do eurozóny. R. Fico preto slová A. Merkelovej interpretuje zavádzajúco.
„Španielsko oznámilo, že v krátkom čase požiada o finančnú pomoc — pôžičku vo výške približne 100 miliárd eur.“

„Španielsko je 10. najvýznamnejšia ekonomika na svete…“

„Príspevok Slovenska do trvalého eurovalu bude v roku 2012 na úrovni 260 miliónov eur, ale my s týmto rátame, myslím, že do 15 dní od ratifikácie prvých 130 miliónov, potom niekedy v októbri alebo v novembri ďalších 130 miliónov.“

„Ja som rád, že s výnimkou práve jednej politickej strany ostatné politické strany na Slovensku, či sú v opozícii alebo v koalícii, povedali, že nemajú problém s ratifikáciou ESM.“

„Dobre vieme, že 85 — 90% exportu zo Slovenska ide do krajín Európskej únie.“

„Banky mali 670 miliónov eur zisk len v roku 2011. 670 miliónov eur zisk.“

„Druhá vec je takzvaný základný bankový produkt, balíček. Tento návrh zákona je už v legislatívnom konaní. Za 1 euro pre ľudí naozaj s nízkymi príjmami, ktorí majú 1 účet v banke. Tento balíček garantuje klientovi určité úkony, ktoré môže urobiť a za tieto úkony môže banka účtovať maximálne 1 euro.“

picture by sheedypj

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


Komentáre


Katarína
12.06.2012 o 19:58
to, čo je pojem dvojrýchlostná Európa sa učí v rámci historického vývoja intergrácie Europskej únie a je to o suverenite a vzdávania sa istých právomocí, Pán F by si to mal zopakovať, alebo zaplatiť lepších poradcov.    

Štefan
16.06.2012 o 16:31
Prečo tu chýba hodnotenie výpočtu "kumulovaného" DPH na chlieb
Už to získalo aj titul "Výrok týždňa"    

Štefan
21.06.2012 o 12:33
Ako je možné, že vyhlásenie o kumulovaní DPH na chlieb nie je hodnotené ako nepravda?
Ak potrebujete, rád vám napíšem aj zdôvodnenie
Vyslovil to, keď bolo na časomiere niečo viac ako 17:00, ak to neviete nájsť    

Peťko Ondriaš
21.06.2012 o 17:03
Ano tento vyrok tam chyba, spociatku sme mali problem v nom identifikovat fakticke jadro, lebo R. Fico ho oznacuje ako priklad. Pravda je, ze DPH sa nekumuluje, v tom mate pravdu ak na to poukazujete.    

Štefan
29.06.2012 o 10:34
a aký je teda dôvod, prečo výrok o kumulovaní DPH neoznačíte za nepravdu resp. zavádzanie? (prípadne za závažný dôvod na odobratie maturity?)    

SP
06.07.2012 o 08:55
Pán Ondriaš,
aj váš výrok je — zavádzajúci…
Pán Fico to nehovorí ako príklad, on týmto pseudoargumentom vyvracia tvrdenie jediného oponenta, t.j. redaktorky Jančkárovej, že podľa údajov ŠÚ SR sa zvýšenie DPH o 1 % za Radičovej vlády premietlo na cenách len vo výške 0,4 %
T.j. fakt z dielne ŠÚ SR vyvracia insitným výpočtom — tým pádom to možno jednoznačne vyhodnotiť ako klamstvo    

comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."