Demagog.sk

Zuzana Zvolenská vs. Ivan Uhliarik

Na telo, 22. apríla 2012. (videozáznam relácie)
Moderátor: Zlatica Puškárová

Debata medzi novou ministerkou a exministrom zdravotníctva sa viedla hlavne o peniazoch v zdravotníctve. Najmä v súvislosti so zvyšovaním platov zdravotníkov, téme, ktorá v týchto týždňoch ovláda verejný priestor. Ivan Uhliarik sa celý čas snažil argumentovať, že peniaze na vyššie platy budú, avšak budú pribúdať priebežne z usporených peňazí. Z. Zvolenská tento argument nabúravala, že úspory na pokrytie nebudú stačiť. Obidvaja sa tiež nezhodovali čo je dôvodom zlého stavu zdravotníctva. Kým Z. Zvolenská o.i. hovorila o nízkych platbách štátu za poistencov, I. Uhliarik hovoril o rekordných finančných prostriedkoch v tomto roku a potrebách lepšieho prerozdelenia financií.

Štatistiky diskusie

 
1   0  
0   1  
4   1  
0   2  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Položte na hlavu euro na poistenca štátu, bolo 31 (eur pozn.), menej ako v 2009.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Nie je zrejmé, ktoré obdobie k 31. má ministerka zdravotníctva na mysli. Z uvedených prepočtov je však zrejmé, že platba štátu za poistenca v roku 2009 prepočítaná na euro, bola vyššia ako v roku 2011 a taktiež ako v tomto roku 2012. Ministerka zdravotníctva hovorí pravdu.

Mesačná platba štátu za poistenca sa vypočíta ako úroveň sadzby za daný rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Priemerná mesačná mzda v roku 2007 bola podľa ŠÚ SR na úrovni 668,72 eur. Sadzba štátu za poistenca v roku 2009 bola na úrovni 4,9 %. To znamená, že platba štátu za poistenca v roku 2009 predstavovala približne 32, 77 eur na hlavu.

Priemerná mesačná mzda v roku 2009 bola podľa ŠÚ SR na úrovni 744,50 eur. Sadzba štátu za poistenca v roku 2011 bola na úrovni 4,32 %. To znamená, že platba štátu za poistenca v roku 2011 predstavovala približne 32,16 eur na hlavu.

Priemerná mesačná mzda v roku 2010 bola podľa ŠÚ SR na úrovni 769 eur. Sadzba štátu za poistenca v roku 2012 je na úrovni %. To znamená, že platba štátu za poistenca v roku 2012 predstavuje približne 30,76 eur na hlavu.

Z uvedených prepočtov je zrejmé, že platba štátu za poistenca v roku 2009 prepočítaná na euro, bola vyššia ako v roku 2011 a taktiež ako v tomto roku 2012. Treba však upozorniť, že platba za poistenca štátu je len jednou zložkou z príjmov zdravotných poisťovní.

Dôležitý výrok

„Do 30. apríla lekárne, distribútori, nemocnice, nakupujú liek povedzme za 100 eur. Od 1. mája, keďže je sviatok tak od 2. mája, budú tento istý liek nakupovať za druhú najlacnejšiu cenu v európskej únii…Podľa spotreby liekov sa odhaduje tá úspora z liekovej reformy od 41 po 49 miliónov eur.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie

Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, vzhľadom na to, že podľa podniknutých krokov ministerstva zdravotníctva by distribútori liekov a tým pádom aj lekárne a nemocnice, od mája 2012 mali nakupovať lieky za druhú najnižšiu cenu v rámci EÚ. Taktiež úspory z tohto opatrenia sa podľa MZ SR odhadujú na 44 mil. eur.

Schválením Zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, bolo prijaté referencovanie cien liekov na Slovensku na druhú najnižšiu úroveň v rámci Európskej únie. Podľa tlačovej správy MZ SR z decembra 2011, nové ceny liekov mali platiť od 1. apríla 2012. Referencovanie cien sa však do daného termínu neuskutočnilo.

Od mája 2012 však už distribútori budú nakupovať lieky za druhú najnižšiu cenu v rámci EÚ, za už upravené ceny tak od nich od mája budú lieky nakupovať aj lekárne a nemocnice. Lekárne však lieky s nižšími cenami budú predávať až od júna 2012. ***

Čo sa týka financií, ktoré sa touto zmenou ušetria, pri návrhu zavedenia tohto opatrenia v roku 2010 sa podľa MZ SR úsporný efekt tohto opatrenia odhadoval na cca 75 miliónov eur ročne. V marci 2012, v rámci analýzy (.pdf) MZ SR uvádza, že sa ráta s úsporou 44 mil. eur.


„Tak som pripravil zákony, aby v podstate tie peniaze z toho systému, 40 miliónov na liekoch, 30 miliónov na lepšom výbere poistného, aby bolo na tie platy.“

„Všeobecná zdravotná poisťovňa tri krát zvýšila platby nemocniciam. V decembri, februári a v apríli. Tohoto roka.“

„Tento zákon (na zvýšenie platov zdravotníkov pozn.), ktorý sme vypracovali spoločne s ministrom práce a sociálnych vecí na tento zákon ma zaviazal parlament, na základe petície 243 tisíc občanov. To je fakt. Ten zákon mal byť platný od 1.4, to je takisto fakt…“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."