Demagog.sk

Ján Richter vs. Ľudovít Kaník

O 5 minút 12, 22. apríla 2012. (videozáznam relácie)
Moderátor: Marta Jančkárová

Bývalý a súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny si v relácii O 5 minút 12 vymieňali svoje názory na dôchodkový systém. Napriek tomu, že by sa malo jednať o odborníkov na danú problematiku, u oboch sme zistili, že minimálne raz nepoužívali pre podloženie svojich argumentov správne fakty. Ľudovít Kaník tvrdí, že súčasný mierny pokles nezamestnanosti nastal po dlhšej dobe. V skutočnosti miera nezamestnanosti na Slovensku klesala v minulom roku v mesiacoch február — máj a júl — august. Ján Richter zase nesprávne interpretuje vyjadrenie opozičného politika na Zákonník práce.

Štatistiky diskusie

 
3   0  
1   1  
6   0  
1   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Ale aj vďaka tomu (dôchodkovej reforme druhej Dzurindovej vlády, pozn.) narástli dôchodky od roku 2005 o 40%.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Dôchodky od roku 2005 po súčasnosť narástli podľa údajov Sociálnej poisťovne o 46%. Jedná sa teda ešte o väčší nárast ako ten, ktorý spomína Ľudovít Kaník. To, či bol daný rast dôchodkov výsledkom reforiem druhej Dzurindovej vlády však nevieme posúdiť, výrok teda hodnotíme ako neoveriteľný.

Podľa údajov Sociálnej poisťovne bol priemerný starobný dôchodok v roku 2005 256 eur. Podľa údajov Sociálnej poisťovne bol priemerný starobný dôchodok k 31. marcu 2012 374 eur. Je evidentné, že od roku 2005 do 31. marca 2012 starobné dôchodky narástli podľa daných údajov o 118 eur, čo predstavuje nárast o 46%.

„Chcem povedať jednu vec. Prišlo k politickému rozhodnutiu, pretože všetky analýzy, ktoré boli pri zavádzaní systému (II. pilera, pozn.) pripravené, hovorili o úplne iných pomeroch. A vy to dobre viete. To je pravda. Nejaké 4% (odvodov zo mzdy, pozn.), až pokiaĺ neprišlo k politickému rozhodnutiu 9 ku 9.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


Komentáre


Ondrej
24.04.2012 o 12:08
Nejako malo tvrdeni, nechce sa mi to pozerat druhy krat, ale zdalo sa mi, ze tam padlo viacej argumentov, ktore by sa dali vyhodnotit    

Matúš Sloboda
24.04.2012 o 18:10
Je ich ešte pár nepublikovaných. Výroky sa postupne dopĺňajú.    

Ludo Kanik
24.04.2012 o 18:16
Prekvapilo ma, ze je neoveritelne podla tohto ci narast dochodkov bol sposobeny reformou dochodkoveho systemu. :) Od r. 2005 plati novy zakon o soc poisteni, ktory som pripravil a predlozil ja ako minister. reforma 1. piliera dochodkoveho systemu. v nom sa prvy krat v historii zaviedol valorizacny mechanizmus ktory stanovil sposob valorizacie dochodkov v presnej vazbe na rast platov a rast inflacie. Matematicky vypocitany, bez zasahu politikov. Plati to do dnes. A urcuje mieru zvysenia dochodkov. Takze cim inym by to malo byt sposobene ak nie tymto ? :)
Dakujem za upozornenie ze je to az 46 %. Budem to takto pouzivat.    

Richard Turcsanyi
01.05.2012 o 09:03
"Ďakujeme za Váš komentár. Ako sám píšete, rast výšky dôchodkov (o spomínaných 46%) je podľa reformy prijatej za času keď ste boli ministrom závislý od vývoja inflácie a rastu platov. Výrok sme hodnotili ako neoveriteľný, pretože vývoj týchto veličín závisí aj od iných faktorov ako konkrétna reforma a ich konkrétny vplyv určiť nevieme."    

comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."