Demagog.sk
 

Dezinformáciami opradený Brexit

17. júna 2016

Britské referendum o zotrvaní v EÚ, ktoré sa koná už budúci týždeň, bolo aj hlavnou témou diskusie V politike, v ktorej sa stretli predseda zahraničného výboru z Most-Híd František Šebej a podpredseda Výboru pre európske záležitosti Martin Klus z SaS.

Fakty pre Britániu

Britská agentúra YouGov namerala v prieskume tento týždeň čísla 46:39 v prospech opustenia EÚ, merania ORB z minulého týždňa hovoria o rozdiele 10 percentuálnych bodov. Tohto týždňové hovoria o miernejšom vedení priaznivcov Brexitu.

Brexit so sebou prináša množstvo populistických tvrdení a dezinformácií. Britská stránka InFacts, za ktorou stoja renomovaní novinári, ponúka fakticky podložené argumenty pre zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. 19. mája 2016 uverejnila článok s názvom “Hateful Eight”. V ňom poukazuje na ukážkové príklady zavádzania a ohýbanie faktov o britskom členstve v Únii.

Autori konfrontujú správy obsahujúce nepravdivé údaje o migračných štatistikách, teroristickej hrozbe, ktorej Británia údajne čelí kvôli otvoreným hraniciam, snahe EÚ naplno ovládnuť azylové právomoci Británie, či lživých tvrdeniach o prečinoch migrantov na jej území.

Zaujímavosťou je, že tieto fakticky nepresné údaje sa medzi ľudí dostávajú aj prostredníctvom médií, ako napríklad Express, Daily Mail či Telegraph, ktoré, ako InFacts podotýka, sú regulované prostredníctvom Independent Press Standards Organisation. Jej pravidlá (Code of Honor) hovoria o tom, že tlač sa musí postarať o to, aby nepublikovala nepresné, zavádzajúce či skreslené informácie a obrázky.

Ničitelia mýtov

Jednou z častých dezinformácií je údajná ekonomická záťaž, ktorú majú predstavovať pre Britániu pracujúci imigranti. Centrum pre výskum a analýzu migrácie vo svojej správe uvádza, že ekonomický príspevok pracujúcich imigrantov v Británii je vyšší, než ich záťaž pre sociálny systém, čo pravdivo uviedol aj Šebej. Klus opäť pravdivo spomenul, že Veľká Británia predstavuje čistého platcu do finančného rozpočtu Únie.

Ďalším častým argumentom zástancov Brexitu je vysoký počet prisťahovalcov z krajín východnej Európy, ktorí sa nachádzajú na území Británie. Toto tvrdenie však obaja politici správne miernili a pripomenuli, že veľký počet imigrantov predstavujú predovšetkým prišelci z pôvodných krajín EÚ ako Taliansko, Francúzsko, Portugalsko, či ako Šebej správne podotkol, z krajín Commonwealthu ako India či Pakistan.

Témou Brexitu sú aj detské prídavky pre deti migrantov v zahraničí. Z prieskumu iniciatívy The UK in changing Europe vyplýva, že 14 percent opýtaných si myslí, že 30 percent všetkých britských prídavkov smeruje deťom do zahraničia. Štatistika ukazuje, že táto hodnota je na úrovni 0,3 percent. Šebej však v rámci svojho výroku do istej miery preháňal, keď túto vzorku opýtaných označil za “veľkú časť Britov”, v skutočnosti išlo len o 14 percent respondentov.

Napriek tomu, že v parlamente máme aj euroskeptických politikov, ktorí by mohli argumentačne konfrontovať Šebeja s Klusom, druhý tábor nedostal priestor. Zároveň, odhliadnuc od faktu, že výsledok referenda bude veľkou výzvou pre Slovensko, je zarážajúce, že ani zvrat v kauze Bašternák neovplyvnil dramaturgiu televízií.

Michal Biznár, Šimon Šiška, autori pracujú ako analytici Inštitútu SGI na projekte Demagog.SK


Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."