Demagog.sk
 

Daňový raj či odvodové peklo?

V predvolebných debatách dominujú emocionálne zafarbené tvrdenia a vzájomné napádanie, pričom nad to všetko čnie maďarská tematika. Občas sa však, akoby omylom, začnú politici baviť o vecných návrhoch ich straníckej politiky, a teda o niečom, čo voliča môže skutočne zaujímať. Jednou z takých relácií bola (z menšej časti) aj nedeľná relácia V politike. Pavol Paška potvrdzoval zámer Smeru získať voličov SNS („Mimochodom, dnes za začali 6. slobodné voľby v Maďarskej republike. Ústavou garantované práva menšín neboli dodnes naplnené.") a Ján Figeľ neschopnosť adekvátne reagovať na Paškove výpady. Na záver však prišlo aj na konkrétne programové návrhy strán.


Najviac vs. najmenej


Ján Figeľ uviedol predstavu KDH, ako bojovať proti kríze: „To, čo Slovensko potrebuje, (…) je vstup do odvodov. Ten systém je ťažkopádny a predražený, Slovensko patrí medzi štáty s najvyššou, percentuálne, záťažou práce a toto treba zmeniť."

Predseda parlamentu reagoval, žiaľ, nezaobišlo sa to bez invektív: „To je tak isto taká fóbia a klišé, ktoré tu pravica reprezentovaná opozíciou už štyri roky tlačí ľudom do hlavy (…) Slovensko patrí ku krajinám s relatívne najnižším zaťažením. To je daňový raj, pán Figeľ. A 19-percentná sadzba dane plus odvody sociálneho, zdravotného, nemocenského poistenia a fondu nezamestnanosti v globále najnižšej alebo jednej z najnižšej mier zaťažuje v rámci európskeho hospodárskeho priestoru."

Ako to teda je? Podľa komparatívnej správy OECD o zdaňovaní miezd zamestnancov v jednotlivých členských krajinách, bol na Slovensku v roku 2008 (najnovší komparatívny údaj) priemerný ročný náklad za prácu zamestnanca 19 160 dolárov (menej len v Mexiku — 11 442, najviac v Nemecku — 61 635). Z toho 7,5 percenta dal (priemerný) zamestnanec za daň z príjmu a 10,6 percenta na odvody sociálnej poisťovni. Zamestnávateľ z tejto sumy zaplatil Sociálnej poisťovni 20,6 percenta. Z 30 krajín OECD v deviatich európskych krajinách platil zamestnávateľ vyššie odvody za zamestnanca.


Priemer


Mediánová (adekvátnejšie vyjadrenie priemeru) hodnota bola o päť percent nižšia než na Slovensku (medián v krajinách OECD je 15 percent oproti slovenským 20,6. Najvyššiu časť, 29 percent, platia vo Francúzsku). V deviatich krajinách platili zamestnanci vyššie odvody ako u nás. Mediánová hodnota bola pre zmenu o tri percentá vyššia (medián OECD je 13 percent, najvyššia hodnota 18). Naopak, slovenský zamestnanec platí takmer najnižšiu časť na daň z príjmu, pritom od mediánu sa líši o minimum (medián je deväť percent). Iba v troch členských krajinách (Mexiko, Poľsko a Južná Kórea) platia zamestnanci nižšiu daň z príjmu.

Z uvedeného vyplýva, že Slovensko nepatrí medzi krajiny s najvyššou ani najnižšou celkovou daňovou záťažou práce. Slovensko je priemerné. V slovenskej politike občas platí, že pohár naplnený do polovice je pre jedného politika poloplný, pre druhého poloprázdny. Úspech však je, že sa vôbec o tom pohári bavia.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 14.4.2010: Sme.sk)

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."