Demagog.sk
 

Čo sa babe zachcelo, to sa babe prisnilo

22. marca 2012

Smer má v parlamente pohodlnú väčšinu a môže si presadiť prakticky čokoľvek. Napriek tomu ponúkal vznik koaličnej vlády, hovorí o spolupráci cez celé stranícke spektrum a úmysloch rozdeľovať posty nezávislým kandidátom a predstaviteľom opozície.

Dôvodov môže mať viac: rozložiť zodpovednosť medzi viacerých aktérov, vytvoriť si koaličný potenciál do ďalších období alebo znížiť polarizáciu pravo-ľavého politického spektra. Robert Kaliňák v nedeľných reláciách interpretoval túto pozíciu tak, akoby išlo o dlhodobú vlastnosť Smeru.

Kaliňákove dôkazy

Dôkazmi minulej konsenzuálnosti strany Smer majú byť voľba špeciálneho prokurátora z roku 2009, ktorý mal byť zvolený hlasmi „naprieč politickým spektrom“, prijatie 27 „zásadných zmien“ od opozície k zákonu o pravidlách cestnej premávky (2009) alebo v roku 2006 zavedenie tradície opozičného nominanta na pozíciu riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie.

V júni 2009 hlasovalo za kandidáta na post špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika 117 poslancov. Koalícia mala v tom čase 85 mandátov, minimálne 32 hlasov tak dostal aj od opozície.

Hlasovanie o pravidlách cestnej premávky však už nebolo také veľkorysé, ako naznačuje Kaliňák. Dvadsaťšesť pozmeňovacích návrhov bolo navrhnutých k prvej verzii zákona (21 opozičných, z toho iba tri prijaté). Táto verzia však neprešla cez prezidenta. Druhá verzia mala už iba deväť pozmeňovacích návrhov, zo šiestich opozičných bol prijatý jediný.

Zmena pravidiel nominácie riaditeľa ÚVO naozaj prebehla tak, ako uviedol Kaliňák, ale až v roku 2010, keď sa končilo päťročné funkčné obdobie nominanta SMK. Faktom však zostáva, že v roku 2006 nominanta SMK nevyhodili. 

Daniel Lipšic namietal, že s konsenzuálnosťou Smeru počas prvého vládneho obdobia to netreba preháňať. Koalícia mala opozícii zamietať zákony, ktoré o tri mesiace sama predložila a schválila, opozícii nemal v parlamente prejsť ani jeden návrh a markantným dôkazom valcovania opozície má byť Súdna rada, v ktorej oproti obdobiu pred rokom 2006 nesedí ani jeden nominant opozície.

Vykrádanie opozičných návrhov sa stalo napríklad v roku 2009, keď návrh zákona o kolkoch Jozefa Mikuša (SDKÚ) neprešiel, no o týždeň koalícia odhlasovala rovnaký návrh Milana Lukša zo Smeru.

Opozícii neprechádzali návrhy, no nie vždy. Opozičný návrh bol prijatý už v spomínanom prípade zákona o pravidlách cestnej premávky alebo pozmeňovací návrh k novele zákonov o majetku obcí v roku 2009 podaný Luciou Žitňanskou. Voľby do Súdnej rady prebehli v rokoch 2002 a 2007. Kým v prvom roku bol na druhýkrát zvolený aj opozičný kandidát HZDS Juraj Seman, v druhom iba kandidáti koalície.

Konsenzuálnosť strany Smer mala svoje značné limity. Aspoň tá, o ktorej presviedčal Robert Kaliňák. 

Ondrej Lunter, autor pracuje na projekte Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."