Demagog.sk
 

Čislák je nepresný, Uhliarik zavádza

Oživený záujem verejnosti o pomery v slovenskom zdravotníctve sa preniesol aj do zloženia nedeľných diskusných relácií. Demagog.SK overil diskusný súboj súčasného ministra zdravotníctva Viliama Čisláka s ex-minitrom za Radičovej vlády Ivanom Uhliarikom. Výsledok nemôže tešiť ani jedného z ministrov.

Súčasný minister neuvádza presné údaje…

Minister Čislák má problémy s čislami, keď všetky jeho omyly mali charakter nepresného číselného údaju. Minister vyslovil svoje očakávanie, že praktickí lekári si budú volať pacientov sami na preventívne prehliadky, keďže za každú vraj získavajú 10 eur. Podľa medializovaných informácii sa však táto suma už pred viac než rokom zvýšila na 14 eur.

Na inom mieste zase minister hovoril o aktuálnej téme platbách za prednostné ošetrenia u lekára, ktoré ohraničil limitom 7 — 15 eur. V skutočnosti limity platieb nastavujú jednotlivé kraje a najnižšia spodná hranica sa pohybuje okolo 3 eur a najvyššia je až 25 eur. V Banskobystrickom kraji napríklad lekár nesmie žiadať za prednostné ošetrenie viac než 5 eur.

Do tretice, podľa ministra Čisláka až 70 percent ambulancií v minulom roku neodčerpalo limity za výkony. Demagog.SK kontaktoval hovorkyňu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, podľa ktorej sa jednalo len o 60 percent ambulancií.

… a bývalý minister zavádza

Bývalý minister Uhliarik zase chyboval najmä pri interpretáciách. Podľa toho čo hovorí sa zdá, že nie je so systémom limitov, ktoré lekárom nastavujú poisťovne, žiadny problém. Realita však podľa viacerých správ z lekárského prostredia nie je taká ružová, keď lekári majú reálne už niekoľko rokov problémy s limitami od poisťovní v prípade ich prekročenia.

Na inom mieste Uhliarik tvrdí, že ak pacient v jednom roku nejde na preventívnu prehliadku k zubárovi, ďalší rok mu poisťovňa nepreplatí “v podstate žiadne výkony”. Podľa zákona sa však v takom prípade nepreplácajú len výkony spojené so zubným kazom.

Bývalý minister taktiež tvrdil, že až 90 percent fajčiarov po prekonanom infarkte prestane fajčiť. Tento výrok nie je pravdivý, keďže podĺa viacerých zdrojov platí, že až polovica fajčiarov pokračuje vo svojom návyku naďalej. Uhliarikov argument, že nie je potrebné platiť za odvykacie kúry, lebo “strach zo smrti” to vyrieši, je teda z tohto pohľadu neplatný.

Diagnostika slovenského zdravotníctva

Nie je dobrou správou, ak si bývalý minister snaží prilepšiť svoj argument nepresným číslom. Na druhej strane stojí súčasný minister, ktorý si svoju pozíciu odchýlkami od reality príliš nevylepšuje, no nepoužíva správne údaje o svojom rezorte. Pre riešenie problémov slovenského zdravotníctva je v prvom rade nutné správne diagnostikovať jeho problémy a to sa dá len na základe presných faktov a nie pocitovým spôsobom.


Richard Q. Turcsányi, autor pracuje v Inštitúte SGI na projekte Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."