Demagog.sk
 

Čísla a kuriozity

17. decembra 2015

Prúdiace vlny migrantov (akoby išlo o druh kvapaliny) sa udomácňujú v rétorike absolútnej väčšiny slovenských politikov. V poslednom čase sa dokonca viacerí predháňajú v tom, kto sa dlhšie dokáže vyhýbať „zakázanému slovíčku“ utečenec, a nahrádzať ho termínom „migrant“ aj tam, kde sa nepochybne diskutuje o utečencoch ako o špecifickej kategórii migrantov. Definícia utečenca, ktorá je v medzinárodnom práve záväzne etablovaná takmer 65 rokov, väčšinu našich zástupcov zrejme príliš netrápi.

Napríklad v poslednom diskusnom súboji medzi Bélom Bugárom a Robertom Ficom slovo „utečenec“ zaznelo z úst iba jedného z nich (Fico) jediný raz, napriek približne tretine relácie venovanej žalobe, ktorú podáva Slovensko na Súdny dvor Európskej únie v súvislosti s relokačným mechanizmom pre utečencov. Aj tento jediný odkaz sa vzťahoval – áno, uhádli ste – výlučne na sýrskych kresťanov.

Čísla

Faktom je, že i dnes, keď letia „prílevy“ a „vlny“, z času na čas pri tejto téme politici použijú čísla. Tie im slúžia ako nástroj kvantifikácie „migrantov“, ktorí prichádzajú do Európy, ktorých chce Brusel nasilu prerozdeliť, majú sa z nich stať teroristi a podobne.

Napríklad premiér v spomínanej relácii použil mystické číslo 50 000 – 70 000 „migrantov“, ktorí dorazili do Švédska a ktorých vraj predseda švédskej vlády žiadal, aby boli prerozdelení medzi iné krajiny. Hoci je pravda, že Švédsko podľa vyhlásenia tamojšieho premiéra dočasne nedokáže prijímať ďalších utečencov, žiadosť, aby tých, ktorí do Švédska už prišli, prevzali iné krajiny, sa v médiách neobjavila – už vôbec nie s presným číslom vo výške desiatok tisíc.

Popri tomto čerstvo vykúzlenom údaji nikoho neprekvapí staré známe strašenie dvomi tisíckami „migrantov“, ktorých by Slovensko v prípade implementácie rozhodnutia o takzvaných kvótach muselo prijať bez znalosti akýchkoľvek informácií o ich pôvode.

V tomto elixíre zahmlievanej skutočnosti je síce pravdivý (zaokrúhlený) počet utečencov, ktorých má Slovensko podľa právne záväzných rozhodnutí prijať, ale nie neznalosť ich zázemia. Okrem toho, že tento štát disponuje politikmi tak často vychvaľovaným prísnym azylovým systémom, ktorý by o žiadateľoch o azyl určite získal dostatok (možno až priveľa) informácií, základné dáta by mali slovenské úrady k dispozícii už pred príchodom týchto ľudí.

Pred voľbami

Spektakulárnej štatistike sa nevyhol ani Ficov protivník v debate, predseda strany Most-Híd (a neskôr ju zopakoval pre Denník N). Podľa Bugára, ktorý sa viackrát v debate ohradil proti strašeniu číslami, osobnosť roka 2015 podľa časopisu Time povedala, že Nemecko prijme 800-tisíc Sýrčanov. Číslo 800 000 však Angela Merkel vo verejne dostupných zdrojoch neprezentovala — ide o odhad počtu utečencov, ktorí v roku 2015 dorazili do Nemecka.

Mystické čísla, spojené s obchádzaním právne definovaného a záväzného pojmu utečenec tam, kde sa o utečencoch priamo hovorí, a umocnené podivnými obrazmi ľudských „prúdov“, a „vĺn“ miesto individuálnych osudov. Všetky tieto zvláštnosti sa úspešne darí vykúzliť v slovenskej politickej diskusii pred blížiacimi sa voľbami.  

Max Steuer, autor spolupracuje na projekte Demagog.SK

Text vyšiel v Denníku N

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."