Demagog.sk
 

Čísla a fakty

11. decembra 2012

"Toto sú fakty, ktoré hovoria čísla" — snažil sa podoprieť Pavol Hrušovský svoje tvrdenie o tom, že vláda nešetrí a oproti minulému roku zvyšuje výdavky štátneho rozpočtu o pol miliardy eur. Fakt je, že vláda v rozpočte na rok 2013 plánuje na strane výdavkov vyššiu sumu (17 miliárd eur) než očakávané skutočné výdavky za rok 2012, ako ich odhadlo rozpočtové východisko ministerstva financií (16,5 miliardy eur). Rozdiel pol miliardy je teda presný, hoci až po poslednom pozmeňovacom návrhu ministra financií, ktorý výdavky znižuje ešte o 200 miliónov eur. Tento pozmeňovací návrh už nestihol vziať do úvahy Richard Sulík, ktorý vláde vyčítal neaktuálne zvýšenie výdavkov o 700 miliónov eur.

Stačia však fakty a čísla vytrhnuté z kontextu? Ak sa pozrieme na štátny rozpočet na rok 2012, ktorý pripravovala súčasná opozícia a schválila ho s podporou Smeru, zistíme, že schválené výdavky v rozpočte na rok 2012 neboli nižšie ako tie na rok 2013, naopak – dosahovali sumu 17,3 miliardy eur. Za skutočné výdavky sa v roku 2012 zodpovedá z väčšej miery súčasná vláda, ako aj fakt, že oproti zákonu o rozpočte boli výrazne nižšie aj príjmy.

Proti obvineniu zo zvyšovania výdavkov na rok 2013 sa však namiesto pripomenutia tejto skutočnosti Hrušovského protivník Pavol Paška bránil veľmi nešikovne: tvrdením, že zvyšovanie je spôsobené najmä spolufinancovaním prostriedkov z Európskej únie a nárastom dlhovej služby. Tieto výroky sú zavádzajúce, keďže spolufinancovanie síce tvorí takmer pol miliardy eur, v minuloročnom rozpočte však táto položka figurovala tiež a dokonca vo výške vyše 600 miliónov eur. Dlhová služba sa štátu predraží o 300 miliónov eur až v rozpočte na rok 2014, medzi rokmi 2012 a 2013 nedochádza k významnejšiemu rozdielu.

Hrušovskému nešla oveľa lepšie ani interpretácia cudzích vyjadrení. Kritiku zvýšenia daní z príjmu právnických osôb z 19 na 23 percent sa pokúsil podporiť výrokom, že generálny tajomník OECD Angel Gurria, ktorý nedávno navštívil Slovensko, považuje toto opatrenie za škodlivé pre podnikateľské subjekty. Paška ho však správne opravil, že Gurria nielenže skonštatoval, že zvyšovaniu daní rozumie, dokonca je prekvapený, že vyvoláva takú búrlivú reakciu. Gurria považuje slovenskú ekonomiku za stabilnú a Slovensko za krajinu atraktívnu pre zahraničné investície.

Vyjadrenia politikov by vyzneli presvedčivejšie, keby sa držali faktov a interpretovali ich v správnom kontexte.

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."