Demagog.sk
 

Činy namiesto slov

16. apríla 2013

V boji s nezamestnanosťou už súčasná vláda predviedla svoje konverzačné schopnosti, ešte sa však nedostala k realizácii svojich plánov. Keďže čísla a štatistiky veľa nádeje na zlepšenie neponúkajú, začala sa vláda sústreďovať na prezentáciu programov na zlepšenie zamestnanosti. Ministerstvo práce už stihlo sľúbiť napríklad 15-tisíc konkrétnych pracovných miest. Naberá nových úradníkov?

Predbiehajú

Predstavitelia Smeru v minulosti opakovanie obviňovali vládu Ivety Radičovej z pasivity v oblasti podporovania trhu práce. Ich obľúbeným výrokom, ktorý použili hneď trikrát v diskusných reláciách, bolo tvrdenie, že na aktívnu politiku trhu práce nebol v štátnom rozpočte na rok 2012 (teda tom rozpočte, ktorého schválenie zabezpečila práve strana Smer) vyčlenený „ani jeden cent“. Hoci znie úderne, neopiera sa o pravdu a už vôbec nie o rozpočet na rok 2012, v ktorom je na národné programy v tejto oblasti vyhradených vyše 2,2 miliardy milióna (opravené 19. 4. 2013) eur.

Na druhej strane nezabudli zdôrazniť svoje vlastné aktivity v oblasti podpory trhu práce. Trochu však predbiehajú. Minister práce Ján Richter sa ešte koncom februára chválil, ako sa v rámci projektu pre mladých ľudí do 29 rokov podarilo za necelé tri mesiace naplniť až štyritisíc pracovných miest. V čase jeho vyhlásenia však bolo uzatvorených len 729 dohôd na 1650 pracovných miest. To mu však nezabránilo o týždeň neskôr výrok zopakovať. Až ku koncu marca 2013 eviduje ústredie práce 1929 uzavretých dohôd na 4222 pracovných miest.

Ministerstvo práce ponúka 15-tisíc pracovných miest

Začiatkom apríla však už premiér prezentoval oveľa vyššie čísla – hrdo vyhlásil, že „ministerstvo práce ponúka približne pre 15-tisíc mladých ľudí konkrétne pracovné miesta“. Pravda je, že Ústredie práce rozbehlo v novembri 2012 projekty podporované Európskym sociálnym fondom, ktorých cieľom je do konca roku 2013 zabezpečiť 13-­ až 15-tisíc pracovných miest pre ľudí do 29 rokov prostredníctvom finančnej podpory zamestnávateľov mimo Bratislavského kraja. Je však zavádzajúce tvrdiť, že tieto miesta ponúka ministerstvo práce, keďže zatiaľ je dohodnutá len necelá tretina z nich, zvyšné musia vytvoriť zamestnávatelia.

Bežiace projekty na riešenie nezamestnanosti mladých ľudí sú zaujímavé a ak sa ich ministerstvu podarí realizovať, aj prospešné pre spoločnosť. To však ministrovi ani premiérovi nedáva právo prezentovať ich v oveľa lepšom svetle, než je ich súčasný stav. Spolu s opakovanými pokusmi prezentovať predchádzajúcu vládu ako nečinnú v tejto oblasti je to príklad klasickej demagógie.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 16. 4. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."