Demagog.sk
 

Ako zabezpečiť novinárom tému na celý týždeň

2. decembra 2016

Víkendový morálny vandalizmus premiéra vyvolal instantnú kritiku dotknutých novinárov, ako aj kritiku každého s aspoň minimálnou emočnou inteligenciou. Možno by bolo zaujímavé vziať si príklad z Českej republiky, kde prezidenta po jeho slávnom vystúpení v Hovoroch z Lán plnom vulgarít vedenie Českého rozhlasu nechcelo pustiť do živého vysielania. Ale potom by ani pre nás v Demagog.SK nebolo overovanie také zaujímavé.

Urážanie novinárov a spochybňovanie motivácie mladých ľudí, ktorí na kauzu na Ministerstve zahraničných vecí upozornili, premiérovi zobrali toľko času, že k faktom sa veľmi ani nedostal. Faktické tvrdenia, ktoré odzneli v Sobotných dialógoch a v nedeľu na TA3 boli viac-menej rovnaké. Niekoľko z týchto tvrdení sme už mohli od premiéra alebo od ministra Lajčáka počuť cez týždeň. Konštrukcia obhajoby vlády a členov vlády je pritom už dlhodobo rovnaká, nebolo to inak ani teraz. Mnoho faktov bolo recyklovaných aj z nedávneho Ficovho rozhovoru pre denník Pravda.

Výroky o ekonomických úspechoch Slovenska v “diskusiách” s premiérom nemôžu chýbať. Fico správne spomenul klesajúcu nezamestnanosť, správne uviedol približnú výšku priemernej a minimálnej mzdy. Dobrú kondíciu krajiny ilustroval aj faktom, že Európska komisia už tretíkrát za sebou označila rozpočet Slovenska ako kompatibilný s cieľmi Paktu rastu a stability, väčšinou sa toto hodnotenie interpretuje ako "jeden z najlepších rozpočtov". Okrem Slovenska také hodnotenie získali len štyri ďalšie krajiny eurozóny, ako premiér správne uviedol, ide o Nemecko, Luxembursko, Holandsko a Estónsko.

Častým argumentačným nástrojom premiéra je aj vysoký hospodársky rast Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Novembrová prognóza Európskej komisie ukazuje, že hospodársky rast Slovenska by mal byť na úrovni 3,4 % v roku 2016. S takou mierou hospodárskeho rastu sme štvrtou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v eurozóne, po Írsku, Malte a Luxembursku. V porovnaní s krajinami celej EÚ nás predbehne aj Rumunsko.

Cieľ moderátorov bol, samozrejme, získať vyjadrenie premiéra ku kauze na ministerstve zahraničných vecí. Namiesto diplomatických rečí sa ale premiér rozhodol pre protiútok a okrem urážok vytiahol niekoľko overiteľných tvrdení. K predraženému galavečeru k predstaveniu loga slovenského predsedníctva, namiesto odpovedí na pochybnosti, premiér dodal, že vedenie RTVS taktiež organizovalo slávnostný večer v budove SND. Išlo o novembrovú oslavu 60. výročia založenia televízneho vysielania na Slovensku, na túto akciu bola uzavretá zmluva medzi vedením a agentúrou Viva Musica!. Táto zmluva je verejne dostupná a tak sú dohľadateľné ceny za prenájom priestorov SND a aj cena celej akcie. Tieto informácie správne uviedol aj premiér. Priestory SND boli prenajaté za sumu približne 30 000 eur, večer bol vyčíslený na sumu 300 000 eur. Premiér staval na kontrast medzi dôležitým galavečerom, kde bolo predstavené logo so vzácnymi hosťami, kým na slávnostný večer k výročiu RTVS, neprišli traja najvyšší ústavní činitelia. Posledný fakt potvrdzujú bulvárne médiá, ktoré riešili, z akých dôvodov sa nezúčastnili osláv premiér, prezident a predseda NR SR.

To, že novinársky život na Slovensku je idylka, mal potvrdzovať Ficom použitý argument o poradí Slovenska v prieskume o slobode tlače. Prieskum World Press Freedom Index skutočne vyhodnotil Slovensko ako dvanástu najslobodnejšiu krajinu, čo sa týka médií. Táto pozícia nás zaraďuje pred krajiny V4, pred USA aj pred Spojené kráľovstvo. Avšak druhý prieskum, prieskum Freedom House, naopak zaradil Slovensko až za Českú republiku a USA. 

Fico svoj útok na novinárov bránil aj tým, že počas jeho vlád neboli prijaté zákony, ktoré by bránili médiám vo výkone ich poslania. Hodnotenie tohto výroku je skôr otázkou pohľadu, avšak treba pripomenúť, že v roku 2008 bol prijatý tlačový zákon, ktorý bol kritizovaný novinármi ale aj zástupcom Slovenska v Organizácií pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Po schválení tohto zákona vyšli najväčšie denníky s bielou titulnou stranou a so zoznamom siedmych hriechov tlačového zákona. Aj keď ďalšia legislatívna práca vlády už nezasiahla do fungovania médií, tlačové vyhlásenia bez otázok, neodpovedanie na novinárske otázky, ignorovanie niektorých médií alebo súdenie kvôli Shootyho karikatúre môžu byť vnímané ako nepriamy zásah do práce médií.

Keďže podozrenia z posledných týždňov sa týkajú organizácie predsedníctva a osoby Miroslava Lajčáka, Fico zopakoval svoje dávnejšie vyjadrenia o mimoriadne úspešnom predsedníctve, a taktiež o mimoriadne úspešnom Lajčákovi v boji o post generálneho tajomníka OSN. Je pravdou, že samotný Donald Tusk povedal, že schválenie Parížskej dohody Radou EÚ je zásluhou Bratislavského summitu, ako aj to, že Lajčák bol v poslednom kole hlasovania Bezpečnostnej rady OSN druhý najúspešnejší kandidát. Zo šiestich tajných hlasovaní skončil Lajčák trikrát na druhej pozícii po zvolenom Antóniovi Guterresom.

Taktika kauzu zakryť kauzou ideálne opozície sa prejavila napríklad v tom, ako v nedeľu Fico spomenul opozičného politika (každý vie, že ide o Borisa Kollára), ktorý podľa neho a údajne podľa dokumentov Národného bezpečnostného úradu mal spolupracovať s mafiou. Tento výrok, v mierne zmenenej podobe, už odznel aj vo Ficovom rozhovore pre Pravdu. Tam však Fico tvrdil len, že Kollár mal kontakty na mafiu. Jeho spolupráca sa podľa našich zistení zatiaľ nepotvrdila.

Ficova obľúbená téma je v poslednej dobe aj dohra kauzy piešťanského CT a príbeh ocenenia Bielej vrany (teraz už) poslanca Alana Suchánka. Fico často tvrdí, že vláda po prevalení kauzy vyvodila zodpovednosť, odstúpili a boli odvolaní ľudia, ktorí do kauzy boli zamiešaní. Tento fakt mu môžeme uznať, skutočne odišla z funkcie ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová a predseda parlamentu Pavol Paška. Fico ale tento príbeh dokončuje s tým, že sa zistilo, že k pochybeniam nedošlo a v skutočnosti bol na vine práve Alan Suchánek,ktorému bolo nakoniec aj ocenenie Biela vrana podľa premiéra odobraté. Fico toto tvrdenie už zopakoval dvakrát, v lete sa takto o kauze vyjadril aj Kaliňák. Je to drobnosť, ale mediálny a komunikačný tím Fica by si už mohol všimnúť, že rada Bielej vrany Suchánkovi ocenenie nezobrala, Suchánek ho vrátil sám.

My v Demagog.SK by sme u premiéra uvítali viac faktov a menej urážok. Aj keď by bolo samozrejme zaujímavé spraviť na našej webstránke aj meradlo výskytu vulgarizmov a urážok u jednotlivých politikov. Minulý víkend v tomto Robert Fico rozhodne kraľoval.

Anna Peniašková
analytička Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."