Demagog.sk
 

42. týždeň v televíznych diskusiách: STV a SRo — ako ďalej

Vzhľadom na aktuálnosť tém sa zlúčenie verejnoprávnych médií a hodnotenie prvých sto dní vlády stali hlavnými témami nedeľných diskusií. Marek Maďarič s Danielom Krajcerom (bývalí a súčasný minister kultúry) dostali priestor k analýze problematiky zlúčenia STV a SRo. Vzhľadom k štandardom slovenských politických diskusií zužitkovali tento priestor pomerne konštruktívne.

Z diskusie ministrov kultúry je možné si odniesť dôležitú myšlienku: Cez celé politické spektrum existuje zhoda na tom, že STV a SRo nemôžu naďalej efektívne fungovať v súčasnej forme.

Pre Smer to však znamená sťahovanie do spoločného multimediálneho komplexu, ale zachovanie samostatnosti inštitúcií, pre vládu potrebu hospodárskeho a právneho zlúčenia týchto inštitúcií, avšak pre túto chvílu v súčasných budovách. Paralelný spor sa viedol o nezávislosť verejnoprávnych médií.

Minister Krajcer obhajuje fúziu a zúženie zákonného rozsahu služieb s odkazom na ekonomickú neudržateľnosť súčasného stavu, ktorú má potvrdzovať tak súčasný, ako aj predchádzajúci manažment STV. Podľa Krajcera tento zámer navrhuje aj správa vypracovaná na objednávku ministerstva kultúry vypracovaná v minulom volebnom období.

Zlúčením podľa ministra kultúry zároveň nedôjde ku redukcii rozsahu služieb verejnoprávnych médií pod úroveň 2 kanálov na STV a štyroch okruhov SRo, zo súčasných zákonom požadovaných štyroch a šiestich.

Ako informuje SME a Pravda, podľa predstaviteľa dozornej komisie Miroslava Galamboša je STV v strate a situácia je neudržateľná.

Existujú dve správy ministerstva kultúry analyzujúce riešenie situácie verejnoprávnych médií. Obidve sú vypracované poradenskou spoločnosťou Deloitte Advisory s.r.o. Jedna je neprístupná, druhá nepodporuje Krajcerove tvrdenie.

Podľa nej existujú tri varianty riešenia. Prvým riešením je zachovanie a modernizácia súčasných budov, produkčných a vysielacích technológií, druhým možným riešením je využitie súčasných priestorov STV aj pre SRo a ich modernizácia a ako tretiu možnosť uvádza štúdia vybudovanie nového spoločného mediálneho komplexu pre STV a SRo. Fúzia médií nie je zmieňovaná.

Podľa zákona č. 16/2004 (.pdf) má STV vysielať na najmenej štyroch okruhoch prostredníctvom verejnoprávneho terestriálneho multiplexu, v prípade rozhlasu je to zákon 619/2003 (.pdf) a vyžaduje najmenej šesť rozhlasových programových služieb.

Exminister Maďarič konštatoval, že sa voliči SaS môžu cítiť oklamaný, keďže SaS mala v programe iba zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré sa aj tak odsúva na rok 2012, a nik nehovoril o zlučovaní médií.

Ohľadom analýzy, ktorá má odporúčať fúziu Maďarič ministra poopravil a uviedol, že taká správa existuje, ale odporúča iba sťahovanie médií do spoločných budov, nie však ich zlúčenie. Navyše ním zriadená komisia Ministerstva kultúry fúziu neodporučila. Sťahovanie malo začať už v minulom období, avšak takáto snaha narazila na odpor HZDS, ktoré to znemožnilo.

Maďarič nehovorí pravdu. SaS má v programe zrušenie koncesionárskych poplatkov ako aj zlúčenie STV a SRo do jednej inštitúcie, sídliacej v súčasných priestoroch STV a podliehajúcej jednému manažmentu.

Ako je uvedené v prípade Krajcera, dostupná analýza odporúča len sťahovanie médií.

Komisia, ktorú si Maďarič zriadil, sa volala Rada ministra kultúry SR pre masmédiá a bola „poradným, odborným a iniciatívnym orgánom ministra kultúry Slovenskej republiky pre oblasť mediálnej politiky a stratégie rozvoja mediálneho prostredia v Slovenskej republike.“

Podľa hodnotenia komisie „dnes prakticky neexistuje uskutočniteľné riešenie spoločného organizačného usporiadania, keďže manažmenty STV a SRo považujú formálne spájanie verejnoprávnych vysielateľov do jednej organizácie v akejkoľvek forme za nepotrebné, resp. nežiaduce.“

STV aj SRo už v apríli roku 2007 vyjadrili svoju ochotu spolupracovať s ministrom kultúry Marekom Maďaričom v jeho snahe vybudovať pri novom sídle Slovenského národného divadla (SND) spoločné sídlo verejnoprávnych médií.

Minister kultúry Marek Maďarič 15. apríla 2009 po rokovaní vlády potvrdil agentúre SITA informáciu, že projekt spoločného mediálneho komplexu za takmer 150 miliónov eur, je zastavený. Mediálny komplex mal pomôcť stabilizovať ekonomickú situáciu verejnoprávnych médií.

Dôvodom zastavenia projektu mal byť podľa ministra odmietavý postoj HZDS a tiež finančná kríza. Strana Vladimíra Mečiara už 29. októbra 2007 prišla s vyhlásením, že nesúhlasí so stavbou nového verejnoprávneho komplexu pri novostavbe Slovenského národného divadla.

Politici sa tiež vzájomne obviňovali zo snahy manipulovať verejnoprávne médiá. Maďarič uviedol, že ich vláda rešpektovala mechanizmus dosadzovania do mediálnych rád zavedený za druhej Dzurindovej vlády, čo má byť dôkazom rešpektovania nezávislosti tejto inštitúcie, zatiaľ čo súčasná vláda chce mediálne rady rušiť a odvolávať.

Podľa exministra tak spravila v roku 1998, a plánuje to aj teraz. Zároveň poukázal na to, že zrušil menovanie riaditeľa TASR ministrom kultúry, čím odpolitizoval túto agentúru.

Krajcer citoval expremiéra Fica z novembra 2007, ktorý uviedol, že majú záujem, aby do mediálnej rady „boli zvolení ľudia, ktorí budú reprezentovať naše názory.“ Ďalej poukázal na tvrdenie Milana Urbániho z HZDS „že politické strany v koalícii budú mať vplyv na niektoré aktivity v STV, konkrétne povedal, že HZDS by malo patriť spravodajstvo.“ Podľa Krajcera niekto s podobnými výrokmi nemôže kritizovať súčasnú vládu z ovplyvňovania nezávislosti verejnoprávnych médií.

Maďarič pravdivo uvádza obdobie vzniku mechanizmu dosadzovania do mediálnych rád. Zákon č. 16/2004 Z. z. upravujúci (.pdf) postavenie a voľbu mediálnych rád je zo 4. decembra 2003.

Rovnako je pravda, že vláda Mikuáša Dzurindu po svojom nástupe v priebehu novembra 1998 podstatne zmenila zloženie Rady STV.

Z porovnania zákona (.pdf) z 23. septembra 2008 o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky a starého zákona SNR z 30. Januára 1992 o Česko-slovenskej tlačovej kancelárii Slovenskej republiky vyplýva, že Maďarič odpolitizoval agentúru spôsobom, ktorý uvádza.

Rovnako Daniel Krajcer útočil na bývalú vládu korektne. Ako napísala vtedy napríklad Pravda: Premiér Róbert Fico po rokovaní koaličnej rady netajil, že cez členov rád chcú mať v STV a SRo vplyv.

"Máme samozrejme záujem, aby tam boli zvolení ľudia, ktorí budú reprezentovať naše názory," povedal premiér v spoločnosti predsedov HZDS a SNS Vladimíra Mečiara a Jána Slotu. Na otázku, aké sú to podmienky, premiér novinárom povedal: "Sú veci, o ktorých podľa môjho názoru nie je potrebné informovať ani verejnosť, ani vás." Tieto vyjadrenia môžeme nájsť aj na webovej stránke www.infonet.tv, kde sú spomenuté približne od 9 min .

Urbáni uvedené slová povedal v interview pre denník SME.

Úplnú analýzu relácie si môžete prečítať tu.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."